Wybuch w zakładach Grupy Azoty

Kilka osób jest lekko poszkodowanych po wybuchu wodoru i pożarze, do jakich doszło w środę w Zakładach Azotowych Kędzierzyn (ZAK) SA należących do Grupy Azoty - poinformowała straż pożarna. Pożar został już opanowany, nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Rzecznik prasowy ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu Alicja Górska potwierdziła, że "w Grupie Azoty ZAK S.A. na wydziale amoniaku doszło do niewielkiego rozszczelnienia i wybuchu wodoru". "Sytuacja jest opanowana, wodór w tej chwili się wypala" - zapewniła w przesłanej PAP informacji.

Rzeczniczka poinformowała też, że teren zakładu jest monitorowany i zabezpieczony zgodnie z procedurami. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Będą badane przyczyny rozszczelnienia" - dodała.

Jak poinformował zastępca komendanta powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu bryg. Zygfryd Steuer, poszkodowanych zostało osiem osób. "Dwie osoby zostały odwiezione do szpitala, a sześć opatrzono na miejscu. Te ostatnie osoby to laborantki pracujące w budynku obok instalacji, która uległa awarii. Wybuch spowodował, że wypadły w nim szyby i poraniły je odłamki szkła" - wyjaśnił.

Działania straży zostały zakończone po godz. 16. Jak powiedział PAP mł. asp. Damian Skowroński z Państwowej Straży Pożarnej (PSP), w akcji ratowniczej brało udział 13 pojazdów straży pożarnej, w tym grupa specjalistyczna ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

"Sprawdziliśmy, czy nie wydzielają się gdzieś inne gazy. Nic takiego nie stwierdzono. Nie ma więc zagrożenia dla zakładu i mieszkańców miasta" - zapewnił Steuer.

Na terenie ZAK SA pozostała zakładowa służba ratownicza, która dozoruje miejsce wybuchu. "Do pracy przestąpiły też ekipy remontowe, które mają m.in. sprawdzić instalację, w której doszło do awarii" - dopowiedział Steuer.

Steuer, pytany o przyczyny wybuchu, powiedział: "Na podstawie przebiegu zdarzeń można przypuszczać, że doszło do pęknięcia rury instalacji. Wodór ma to do siebie, że gdy wydostaje się na zewnątrz, to od razu się zapala". Dodał jedna, że w tej chwili trudno z pewnością określić, co było przyczyną awarii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
wiecej »