Kilka osób jest lekko poszkodowanych po wybuchu wodoru i pożarze, do jakich doszło w środę w Zakładach Azotowych Kędzierzyn (ZAK) SA należących do Grupy Azoty - poinformowała straż pożarna. Pożar został już opanowany, nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.
Rzecznik prasowy ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu Alicja Górska potwierdziła, że "w Grupie Azoty ZAK S.A. na wydziale amoniaku doszło do niewielkiego rozszczelnienia i wybuchu wodoru". "Sytuacja jest opanowana, wodór w tej chwili się wypala" - zapewniła w przesłanej PAP informacji.
Rzeczniczka poinformowała też, że teren zakładu jest monitorowany i zabezpieczony zgodnie z procedurami. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Będą badane przyczyny rozszczelnienia" - dodała.
Jak poinformował zastępca komendanta powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu bryg. Zygfryd Steuer, poszkodowanych zostało osiem osób. "Dwie osoby zostały odwiezione do szpitala, a sześć opatrzono na miejscu. Te ostatnie osoby to laborantki pracujące w budynku obok instalacji, która uległa awarii. Wybuch spowodował, że wypadły w nim szyby i poraniły je odłamki szkła" - wyjaśnił.
Działania straży zostały zakończone po godz. 16. Jak powiedział PAP mł. asp. Damian Skowroński z Państwowej Straży Pożarnej (PSP), w akcji ratowniczej brało udział 13 pojazdów straży pożarnej, w tym grupa specjalistyczna ratownictwa chemiczno-ekologicznego.
"Sprawdziliśmy, czy nie wydzielają się gdzieś inne gazy. Nic takiego nie stwierdzono. Nie ma więc zagrożenia dla zakładu i mieszkańców miasta" - zapewnił Steuer.
Na terenie ZAK SA pozostała zakładowa służba ratownicza, która dozoruje miejsce wybuchu. "Do pracy przestąpiły też ekipy remontowe, które mają m.in. sprawdzić instalację, w której doszło do awarii" - dopowiedział Steuer.
Steuer, pytany o przyczyny wybuchu, powiedział: "Na podstawie przebiegu zdarzeń można przypuszczać, że doszło do pęknięcia rury instalacji. Wodór ma to do siebie, że gdy wydostaje się na zewnątrz, to od razu się zapala". Dodał jedna, że w tej chwili trudno z pewnością określić, co było przyczyną awarii.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.