Reklama

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

Tysiące pielgrzymów dotarły w czwartek na Jasną Górę, w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy 303. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. Zgromadziła ona 6,6 tys. wiernych.

Reklama

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pątników rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

W piątek pielgrzymi wezmą udział w sumie pontyfikalnej, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Całodniowe uroczystości zakończą się w piątek wieczorem Apelem Jasnogórskim.

Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku, które co roku w przeddzień Wniebowzięcia NMP przychodzą do Częstochowy, gromadząc w sumie ok. 20 tys. wiernych. W czwartek na Jasną Górę dotarli także m.in. piesi pielgrzymi z diecezji łowickiej, archidiecezji lubelskiej i diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Studenci ze stolicy przyszli w 33. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej, która zgromadziła 3,5 tys. osób. Podobną liczbę pątników miała pielgrzymka z Podlasia.

W Pieszej Pielgrzymce Wojskowej wzięło udział ok. 500 żołnierzy, w tym 50 z zagranicy: z USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Niemiec i Łotwy. Wśród pielgrzymów znaleźli się również pracownicy wojska, Służby Celnej i Straży Granicznej. Pątnikom towarzyszyło 12 kapelanów Ordynariatu Polowego i kilku kapelanów ordynariatów zagranicznych.

Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywają do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej wędrowała grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę po 19 dniach marszu. Pielgrzymi przemierzyli prawie 640 kilometrów.

Większość pątników weźmie udział w piątkowych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. To obchodzone od V wieku święto należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Niedziela
rano
2°C Niedziela
dzień
2°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama