- Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? - usłyszeli wierni zgromadzeni w płockiej bazylice.
Agnieszka Kocznur /Foto Gość Po Mszy św. w katedrze złożono kwiaty przy odwachu i oddano hołd obrońcom Płocka W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego Msza św. w katedrze rozpoczęła centralne obchody w Płocku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Piotr Libera, który przypominał o dzielnych obrońcach grodu Krzywoustego z 1920 roku, a także o żołnierzach, harcerzach i sanitariuszkach, biskupie Nowowiejskim i księżach rozsianych po parafiach, gdy diecezja płocka stała się głównym terenem wojny z bolszewikami. Jednocześnie bp płocki upominał i pytał: - Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? Tak ceni się oficjalnie prymasa Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. A czy ich głównym wołaniem nie było wołanie o „ludzi sumienia”? Dlaczego więc dzisiaj przedstawia się sumienie jako zagrożenie dla polskiego państwa?
Kończąc kazanie, bp Libera zaproponował, aby za rok zorganizować wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Nowym Rynku. - Mamy w Płocku podczas wakacji festiwale muzyki: audioriver, reggae, techno, hip-hopu i Bóg wie, czego jeszcze... Wszystkie mocno zakrapiane piwem i nie tylko. Czy nad naszą piękną Wisłą, w cieniu królewskiej katedry, u stóp zamku książąt mazowieckich i przy klasztorze św. siostry Agnieszka Kocznur /Foto Gość Odpustowa Msza św. w katedrze płockiej Faustyny, przez kilka weekendów z rzędu musi odbywać się tylko coś takiego? A może - proszę, pytam, proponuję - zrezygnujmy z części tych festiwali i spróbujmy zorganizować takie wspólne śpiewanie na naszym Nowym Rynku? Choćby już za rok, 15 sierpnia, w 95. rocznicę bohaterskiej obrony Płocka - proponował bp Piotr.
Po Mszy św. uczestnicy rocznicowych uroczystości spotkali się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przez liczne delegacje. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy i oddano cześć bohaterom rocznicowych wydarzeń.
Warto przypomnieć, że Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyż Walecznych za ofiarną obronę przed bolszewikami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.