Prawo stanowione ponad sumienie?

Komentarzy: 1

ak

GOSC.PL

publikacja 15.08.2014 20:53

- Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? - usłyszeli wierni zgromadzeni w płockiej bazylice.

Prawo stanowione ponad sumienie?

Po Mszy św. w katedrze złożono kwiaty przy odwachu i oddano hołd obrońcom Płocka Agnieszka Kocznur /Foto Gość

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego Msza św. w katedrze rozpoczęła centralne obchody w Płocku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Piotr Libera, który przypominał o dzielnych obrońcach grodu Krzywoustego z 1920 roku, a także o żołnierzach, harcerzach i sanitariuszkach, biskupie Nowowiejskim i księżach rozsianych po parafiach, gdy diecezja płocka stała się głównym terenem wojny z bolszewikami. Jednocześnie bp płocki upominał i pytał: - Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? Tak ceni się oficjalnie prymasa Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. A czy ich głównym wołaniem nie było wołanie o „ludzi sumienia”? Dlaczego więc dzisiaj przedstawia się sumienie jako zagrożenie dla polskiego państwa?

Kończąc kazanie, bp Libera zaproponował, aby za rok zorganizować wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Nowym Rynku. - Mamy w Płocku podczas wakacji festiwale muzyki: audioriver, reggae, techno, hip-hopu i Bóg wie, czego jeszcze... Wszystkie mocno zakrapiane piwem i nie tylko. Czy nad naszą piękną Wisłą, w cieniu królewskiej katedry, u stóp zamku książąt mazowieckich i przy klasztorze św. siostry

Prawo stanowione ponad sumienie?

Odpustowa Msza św. w katedrze płockiej Agnieszka Kocznur /Foto Gość

Faustyny, przez kilka weekendów z rzędu musi odbywać się tylko coś takiego? A może - proszę, pytam, proponuję - zrezygnujmy z części tych festiwali i spróbujmy zorganizować takie wspólne śpiewanie na naszym Nowym Rynku? Choćby już za rok, 15 sierpnia, w 95. rocznicę bohaterskiej obrony Płocka - proponował bp Piotr.

Po Mszy św. uczestnicy rocznicowych uroczystości spotkali się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przez liczne delegacje. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy i oddano cześć bohaterom rocznicowych wydarzeń.

Warto przypomnieć, że Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyż Walecznych za ofiarną obronę przed bolszewikami.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama