Zbliża się jubileusz 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa. Na całym świecie poszczególne państwa włączają się w te uroczystości.
Jak podkreśla dyrektor hiszpańskiego Uniwersytetu Mistyki o. Francisco Javier Sancho, „wszędzie obserwuje się wielkie zainteresowanie osobą i duchowością mistyczki z Avili”.
Francisco Javier Sancho OCD jest dyrektorem CITeS – międzynarodowego ośrodka studiów duchowości karmelitańskiej w Avili, zwanego potocznie Uniwersytetem Mistyki. Powrócił właśnie z Brazylii, gdzie wziął udział w Kongresie Terezjańskim. „Ze świętą Teresą spójrzmy na Chrystusa w naszym życiu” (Londrina, Paraná). Wzięło w nim udział ponad 200 osób z całej Ameryki Łacińskiej. O. Francisco Javier Sancho, który przedstawił najważniejsze elementy duchowości św. Teresy, podkreśla wielkie zainteresowanie hiszpańską mistyczką. Nie ukrywa też dumy z faktu, że większość prelegentów ukończyła studia w awileńskim ośrodku. Od blisko 30 lat formuje on specjalistów z duchowości karmelitańskiej i szeroko pojętej mistyki. W kursach biorą udział przedstawiciele także innych religii.
Brazylijski kongres jest kolejną inicjatywą z okazji rocznicy 500-lecia urodzin św. Teresy. Od ubiegłego roku kongresy terezjańskie odbyły się już nie tylko w Hiszpanii, ale na całym świecie, m.in. w Japonii, Hongkongu, Indiach i Meksyku, a już wkrótce także w Afryce francuskojęzycznej (Togo – Wybrzeże Kości Słoniowej – Burkina Faso). Z kolei 1 września w Avili rozpocznie się V Międzynarodowy Kongres Terezjański, który w tym roku poświęcony jest listom i mniejszym pismom św. Teresy od Jezusa.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.