Byli anglikanie w Anglii i Walii, chcą zachęcić swych dawnych współwyznawców, by poszli w ich ślady i przystąpili do Kościoła katolickiego, a konkretnie do ustanowionego specjalnie dla nich ordynariatu.
Jutro we wszystkich placówkach ordynariatu odbędzie się swoisty dzień otwartych drzwi.
Zwierzchnik ordynariatu, były biskup anglikański, a obecnie prałat Keith Newton ma nadzieję, że inicjatywa ta spotka się to z licznym odzewem. Tym bardziej, że Synod Kościoła Anglii podjął niedawno decyzję o dopuszczaniu kobiet do biskupstwa, co postawiło to w niezwykle ciężkiej sytuacji anglikanów, którzy pragną pojednania z Kościołem katolickim – podkreśla ks. Newton.
Na 6 września brytyjski ordynariat dla byłych anglikanów zaplanował swoisty dzień otwartych drzwi pod hasłem: powołani do jedności. W każdej z 50 wspólnot ordynariatu będzie można zobaczyć, kim jesteśmy i co robimy – zapowiada były anglikański biskup. Akcję propagowania ordynariatu poparł Papież Franciszek. Za pośrednictwem nuncjusza zapewnił on o swych modlitwach o powodzenie tej inicjatywy.
Również katolicki prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nichols liczy, że ordynariat dla byłych anglikanów zyska nowych członków. Podkreślił on, że ta ustanowiona przez Benedykta XVI struktura ubogaca Kościół katolicki anglikańskim dziedzictwem i kulturą. Przypomina też, że ostatecznym celem wszelkiej działalności ekumenicznej musi być widzialna jedność Kościoła.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.