"Jan Paweł - Świętymi bądźcie!" - to hasło XIV Dnia Papieskiego, który będzie obchodzony 12 października w całej Polsce.
Z tej okazji przygotowano liczne inicjatywy w tym m.in. koncert galowy na warszawskim Ursynowie. Tradycyjnie już odbędzie się zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Zdaniem sekretarza generalnego Episkopatu Polski Artura Mizińskiego, w roku kanonizacji Jana Pawła II wybór hasła obchodów był oczywisty. W nauczaniu Ojca Świętego świętość jest drogą do nawrócenia, naśladowaniem Boga, wysławianiem Jego Imienia w konkretnych dziełach. Bp Miziński przypomniał, że Jan Paweł II mówił o powszechnym wezwaniu do świętości i warto o tym przypomnieć, gdyż jest ona bagatelizowana lub nie rozumiana. Dążenie do świętości to budowanie świata miłości, to ona sprawia, że relacje międzyludzkie są ludzkie, a jej brak prowadzi do wybuchu konfliktów i wojen. Dlatego Kościół w obecnym kryzysie chce pokazać jak budować życie jednostki i społeczeństwa, wskazuje więc na świętość, którą można realizować we wszystkich okresach życia, o czym mówił Jan Paweł II, że jest dla każdego, w każdym powołaniu.
Bp Miziński przypomniał, że Dzień Papieski jest też znakiem jedności z nauczaniem obecnego papieża Franciszka.
Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. prałat Jan Drob stwierdził, że Dzień Papieski obchodzony jest w wielu krajach, tam, gdzie mieszkają Polacy - w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, USA.
Ks. Drob poinformował, że w tym roku tradycyjny koncert galowy w Dniu Papieskim odbędzie się na placu przed parafią Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W tym samym dniu odbędzie się happening w wykonaniu stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" po Mszy św. w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, a na Zamku Królewskim zostaną wręczone nagrody Totus 2014.
Ks. Drob przypomniał, że obok koncertów, konferencji i innych wydarzeń ważnym elementem Dnia Papieskiego jest zbiórka na stypendia dla utalentowanej młodzieży z małych ośrodków. Obecnie 2,5 tys. stypendystów kształci się i formuje dzięki pieniądzom, zebranym w czasie Dnia Papieskiego, 500 osób już ukończyło studia. Większość stypendystów Fundacji została w miastach, w których studiowali, ale zawsze chętnie pracują społecznie na rzecz wspólnoty lokalnej, z której pochodzą. Jest wśród nich pięciu księży i pięć zakonnic, niektórzy pracowali na misjach jako świeccy misjonarze, 8 odbyło staż w Radiu Watykańskim. W ubiegłym roku zebrano w całej Polsce na ten cel 7,6 mln zł - poinformował ks. Drob.
W Dniu Papieskim zostaną rozdane Nagrody Totus 2014. Andrzej Cehak, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji poinformował, że w tym roku w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" nominowani zostali poeta i pisarz Ernest Bryll oraz architekt, autor obiektów sakralnych Stanisław Niemczyk.
W kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" nominacje otrzymali miasto Nowy Targ, Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, Aleksandra Zapotoczny, redaktorka "Totus Tuus", jedyna Polka pracująca przy procesie beatyfikacyjnym papieża Wojtyły oraz Instytut Papieża Jana Pawła II z Warszawy.
Za promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą otrzymali nominacje Fundacja "Światło", lekarka i misjonarka Helena Pyz, patofizjolog prof. Zbigniew Chłap. Natomiast w kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka" nominowano twórców serialu "Ranczo", zespół Telewizji Polskiej i Polskiego Radia za zaprezentowanie odbiorcom kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, portali internetowy Deon.pl oraz redakcję dwumiesięcznika "Wołanie z Wołynia".
Obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie" rozpoczną się 11 października a zakończą 22 października, we wspomnienie liturgiczne papieża Wojtyły. Organizatorami akcji są stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Miasta Papieskie oraz organizacje zrzeszone w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmiemy pomocą już 2,5 tys. osób z 42 diecezji Polski.
Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Prowadzimy kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1% podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych. Stałymi partnerami programu stypendialnego Fundacji są Narodowy Bank Polski, Poczta Polska Rozwoju Wsi Polskiej oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.