Mary Wagner, działaczka ruchu pro-life z Kanady, spotkała się 10 października z mieszkańcami Częstochowy. Na zaproszenie organizacji pro-life przebywa w Polsce w dniach 2-17 października b. r.
Wagner była gościem abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego w Kurii Metropolitalnej. Metropolita częstochowski wyraził radość z faktu, że działaczka ruchu pro-life z Kanady zechciała przybyć do Częstochowy, która jest miejscem szczególnym dla Polski. – Na dzisiejsze czasy Mary Wagner jest szczególnym świadkiem obrony świętości ludzkiego życia – zaznaczył abp Depo.
Obrończyni życia mówiła m. in. o okresie uwięzienia w Kanadzie. Wspominała dzień, w którym Ikona Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła ją w więzieniu w Kanadzie.
Następnie Mary Wagner spotkała się z dziennikarzami w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.
W spotkaniu w redakcji tygodnika wzięli udział również organizatorzy pobytu Mary Wagner w Częstochowie: Jacek Kotula z Fundacji Pro-Prawo do życia, Stanisław Dziwiński z Rycerzy Kolumba.
- To niewiasta dzielna, która potrafiła przeciwstawić się przemysłowi śmierci i holokaustowi XX i XXI wieku, jakim jest zabijanie nienarodzonych dzieci – mówiła otwierając spotkanie Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Mary Wagner opowiedziała m. in. o swoim pobycie w więzieniu trwającym 22 miesiące. Została oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół szpitali Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na życzenie. Przebywała w więzieniu od 15 sierpnia 2012 r. do czerwca 2014 r. – W więzieniu starłam się innym kobietom pokazać tajemnicę życia i tajemnicę miłosierdzia – podkreśliła.
Mówiąc o sytuacji w Kanadzie Mary Wagner zaznaczyła, że „kliniki aborcyjne są tam prowadzone jako rodzaj biznesu i działalności gospodarczej”. – W prawie kanadyjskim człowiek w łonie matki nie jest chroniony. Jest człowiekiem dopiero po urodzeniu – ubolewała. Wskazała na potrzebę modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych i dodała, że „sytuacja kobiet po aborcji to koszmar”.
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, co skłoniło ją do zaangażowania w obronę życia dzieci nienarodzonych Wagner odpowiedziała, że „to lekcja życia wyniesiona z domu rodzinnego skłoniła ją do takiej postawy”. – Bardzo ważne jest dla mnie świadectwo mojej matki, która nauczyła mnie miłości do życia i otwartości na życie – mówiła.„Moja rodzina zaangażowała się w działalność ruchu pro-life. Moja mama pomagała w ośrodku dla kobiet po aborcji i nauczyła mnie, że każde życie jest święte”.
Pytana o skuteczność akcji, która przeprowadziła w Kanadzie odpowiedziała, że „każde życie jest święte i nawet dla jednego dziecka warto bronić życia”. – Pro-life to przede wszystkim gorliwe i wierne wypełnianie życia chrześcijańskiego. To gesty solidarności, rozmowy i bycie razem – dodała Mary Wagner.
Na zakończenie podkreśliła, że św. Jan Paweł II miał ogromny wpływ na jej życie i postawę. – U mnie wszystko się zaczęło od spotkania z Janem Pawłem II w Denver w 1993 r. Słowa papieża, aby młodzi ludzie nie bali się wyjść z Ewangelią życia na ulice były dla mnie przełomem. Zrozumiałam, że wiara musi być żywa – podsumowała Mary.
Po spotkaniu w tygodniku katolickim „Niedziela” Mary Wagner udała się na spotkanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W spotkaniu wzięło udział blisko 400 osób m. in. przedstawiciele świata polityki na czele z europosłanką PiS Jadwigą Wiśniewską, która wspierała działania Mary Wagner i była zaangażowana w jej uwolnienie z kanadyjskiego więzienia, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, pro-life, ruchów i stowarzyszeń katolickich, przedstawiciele kultury, instytucji społecznych, katecheci, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, wychowawcy i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego na czele z ks. dr. Andrzejem Przybylskim rektorem seminarium, osoby życia konsekrowanego.
Mary Wagner opowiadając historię swoje zaangażowania w obronę życia dzieci nienarodzonych podkreśliła znaczenie „imperatywu ewangelicznego o obronie tych najmniejszych” i dodała, że „jest on podstawą działania w obronie ludzkiego życia”. Podkreślając znaczenie wiary w zaangażowaniu w obronie dzieci nienarodzonych i przeciwstawianiu się aborcji Mary Wagner zwróciła się z apelem do polskich kobiet o „zakorzenienie się w Bogu, pogłębienie wiary i ufności”. – Nie wolno bać się, by wyjść na ulice z Ewangelią życia – zaapelowała.
Zaapelowała również, by także w Polsce „być czujnym na wszelkie zmiany w prawie, które prowadzą do zabijania dzieci nienarodzonych i uderzają w świętość ludzkiego życia”.
Na pytanie jakie znaczenie ma dla niej pobyt w Częstochowie i na Jasnej Górze Mary Wagner wspomniała o nawiedzeniu przez ikonę Matki Bożej Częstochowskiej więzienia, w którym przebywała. – Maryja odwiedziła mnie w wiezieniu, dlatego nie mogłam nie przybyć osobiści na Jasną Górę – wyznła.
- Ludzie myślą, że Kanada jest krajem wolności, a to w Kanadzie są więźniowie sumienia – podkreśliła europoseł Jadwiga Wiśniewska i podziękowała Mary Wagner za „niezłomną postawę”
Mary Wagner to aktywna działaczka ruchu pro-life w Kanadzie, która za modlitwę i rozmowy z kobietami przed ośrodkami aborcyjnymi, była więziona ponad 2 lata. Mary Wagner została oskarżona o naruszanie „stref ochronnych” wokół szpitali Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na życzenie. Przebywała w areszcie od 15 sierpnia 2012 r. do czerwca br., gdy usłyszała wyrok. Na poczet zasądzonej kary zaliczono jej okres przebywania w areszcie.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.