Ojciec Święty przyjął złożoną ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego rezygnację bp. Kazimierza Ryczana z funkcji ordynariusza kieleckiego i powołał na to miejsce dotychczasowego biskupa pomocniczego z Tarnowa Jana Piotrowskiego.
DSI Tarnów
Bp Jan Piotrowski, nowy ordynariusz kielecki
Nowy ordynariusz kielecki urodził się w 1953 r. w Szczurowej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jerzego Ablewicza w 1980 r. Następnie pracował w parafiach w Przecławiu i Mielcu. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga. Po powrocie został mianowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a później sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu, otrzymując licencjat z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1997-1999 wyjechał do Peru, gdzie pełnił posługę duszpasterską na jednym z ubogich przedmieść Limy. Po powrocie do kraju od roku 2000 do 2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Był także członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (od marca 2003 r.) oraz konsultorem Konferencji Episkopatu Polski do spraw misyjnych (od czerwca 2001 r.). W 2009 r. został proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, gdzie był wikariuszem generalnym.
HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ
Bp Kazimierz Ryczan osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację z funkcji
Bp Piotrowski podkreśla, że diecezja kielecka, do której został posłany, jest Kościołem dojrzałym. Jednak także i tam najważniejszą misją biskupa jest głoszenie Ewangelii. „Przyjmując nominację Ojca Świętego Franciszka na biskupa kieleckiego idę nie bez lęku i obaw, ale przecież wierzę też w moc modlitwy, serdeczność ludzi i liczę również na życzliwą współpracę. Kościół kielecki jest kościołem dojrzałym, a tak jak nam podpowiada św. Jan Paweł II w liście apostolskim Novo millennio inneunte, zawsze trzeba wszystko zaczynać od Chrystusa. A dodam jeszcze, że z Chrystusem. I to jest zawsze taka najlepsza orientacja duszpasterska, busola, gdziekolwiek podejmuje kapłan, biskup swoją pracę. Dziś trudno jest mówić o wizji. Jedno jest dla mnie oczywiste, co wynika chociażby z mojej dotychczasowej posługi – głoszenie Ewangelii i to wezwanie, które uczyniłem sobie mottem mojej posługi biskupiej w Tarnowie: «Głosić Ewangelię z miłości». Będę starał się to realizować tam, w tym Kościele, do którego jestem posłany” – mówi nowy ordynariusz kielecki, bp Jan Piotrowski.
***
Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z nominacją księdza biskupa Jana Piotrowskiego na biskupa diecezji kieleckiej
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
Posługa biskupów we wspólnocie Ludu Bożego odgrywa szczególne znaczenie. Jako następcy apostołów są oni „prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami” (Sobór watykański II, Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele, 2). Przez wypełnianie tych zadań są oni reprezentantami Chrystusa i przyczyniają się w ten sposób do wzrostu Kościoła i budowania Chrystusowego Królestwa w świecie. Ojciec Święty mając na względzie dobro Kościoła, ustanawia i posyła biskupów, aby wypełniali swoją misję w wyznaczonym Kościele partykularnym.
Korzystając z tych uprawnień Ojciec Święty Franciszek, decyzją z dnia 11 października 2014 r. zamianował księdza biskupa Jana Piotrowskiego, Biskupa Pomocniczego w Diecezji Tarnowskiej, Biskupem Diecezjalnym w Kielcach.
Ksiądz bp dr Jan Piotrowski, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach: Przecław i Mielec – Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1997-1999 podjął posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana Piotrowskiego członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na Konsultora ds. Misyjnych KEP. Od dnia 22 listopada 2009 r. pełni urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączy. Był dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Drodzy Diecezjanie!
Pragnę razem z Wami skierować pod adresem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, nowego Biskupa Kieleckiego, słowa serdecznych gratulacji oraz życzenia obfitych darów nadprzyrodzonych i naturalnych w kierowaniu Kościołem Kieleckim. Proszę Was wszystkich o modlitwę w intencji nowego Biskupa Kieleckiego, aby jego posłudze pasterskiej – w duchu obranego biskupiego hasła „In caritate evangelium praedicare” – towarzyszyła obfitość Bożej łaski oraz życzliwość powierzonych Mu wiernych.
† Andrzej Jeż
Biskup Tarnowski
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.