Atak władz Rosji na organizację Memoriał, broniącą praw człowieka i badającą zbrodnie stalinowskie, jest sumą najbardziej nagannych dążeń - pisze poniedziałkowy "Financial Times". Według gazety Kreml chce kontrolować przeszłość - i przez to przyszłość - Rosji.
Jak ocenia "FT" w poniedziałkowym artykule redakcyjnym, atak na Memoriał potwierdza słowa George'a Orwella: "kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość, a kto rządzi teraźniejszością, ten ma władzę nad przeszłością". Memoriał - przypomina "FT" - to w pierwszym rzędzie organizacja, która "stara się upamiętnić (...) tych, którzy zostali zabici, uwięzieni, wysłani do obozów pracy i wygnani za czasów komunistycznych".
Prezydent Władimir Putin "chce wzmocnić swą kontrolę nad teraźniejszością i przyszłością Rosji, uciszając głos tej organizacji w sprawie przeszłości kraju" - dodaje dziennik. Przypomina między innymi, że to z inicjatywy Memoriału w Moskwie stanął pomnik pamięci ofiar gułagu; jest to kamień z Wysp Sołowieckich, "który stoi teraz w pobliżu moskiewskiej siedziby KGB - dawnego pracodawcy Putina".
"Celem Putina i jego ideologów nie jest całkowita rehabilitacja Stalina. Obawiają się jednak oni przywiązania Memoriału do prawdy historycznej tak samo, jak nie lubią ujawniania (przez tę organizację) naruszeń praw człowieka w dzisiejszej Czeczenii" - podkreśla "FT". Działalność Memoriału pokazuje bowiem "niebezpieczeństwo, widoczne w Rosji od czasów Iwana Groźnego (...) - skoncentrowania zbyt wielkiej władzy w rękach jednego człowieka i jego popleczników".
"Nic nie ilustruje lepiej zanikającej pod rządami Władimira Putina przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego niż ofensywa władz przeciwko Memoriałowi" - uważa "Financial Times". I podsumowuje: "presja na Memoriał wskazuje na pogardę dla wspólnych wartości ludzkich (...). Atak na organizację i jej działalność reasumuje to, co najbardziej naganne".
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.