- Świętość jest w stanie rozwiązać wiele problemów współczesności - zapewnił kard. Kazimierz Nycz, który 1 listopada przewodniczył Mszy św. i poprowadził procesję do grobów duchownych i świeckich, którzy spoczywają na Powązkach.
W kazaniu kard. Nycz przypomniał tegoroczne beatyfikacje i kanonizacje papieży - Jana XXIII, który zwołał Sobór Watykański II, Jana Pawła II, który był uczestnikiem i kontynuatorem tego Soboru, oraz Pawła VI - papieża, który przeżywał najważniejszy i najtrudniejszy czas wprowadzania odnowy soborowej - rozumienia Kościoła, liturgii, która ukształtowała dzisiejsze oblicze wspólnoty wiernych. - Jeśli przypomni się jeszcze sylwetkę Piusa X, łatwo zauważyć, że w XX w. Bóg dał Kościołowi świętych i wielkich papieży - podkreślił metropolita warszawski.
- Tegoroczne kanonizacje papieży Jana XXIII i Jana Pawła II oraz beatyfikacja Pawła VI każą nam zadać pytanie: czym jest świętość? dlaczego warto być świętym? I nie bać się słów: "Świętymi bądźcie" - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz. - Świętość jest darem Boga i objawem Jego świętości. Przez chrzest zostaliśmy wprowadzeni w tajemnicę Trójcy Świętej, w życie Boga przez wszczepienie w Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem. Wszczepienie w Chrystusa jest wielkim darem, wyróżnieniem i istotą świętości, które dokonuje się zawsze w Kościele. Zaś Duch Święty sprawia, że jesteśmy jednością, jednym ciałem Chrystusa. Świętość to łaska, dar, zjednoczenie z Chrystusem, naśladowanie Go - podkreślił metropolita warszawski.
Kard. Nycz przypomniał prawdę o świętych obcowaniu, o której, jak powiedział, trochę zapominamy. - Wydaje nam się, że jest to tylko modlitwa do tych, którzy są święci w niebie, i tych, którzy się oczyszczają. Tymczasem cały Kościół jest święty, także ten, który jest grzeszny i wciąż pielgrzymuje i jest święty świętością Boga i swojego Założyciela - podkreślił.
- Czy warto być świętym? - kontynuował kard. Nycz. - Tak, gdyż nie ma innej drogi do nieba. Człowiek szuka sensu i celu swojego życia. Pytanie o sens i cel zawiera się w dwóch słowach: człowiek chce być szczęśliwy i chce, by jego życie było sensowne. Nic bardziej nie upokarza niż brak sensu. Ludzie szukają odpowiedzi w wielu miejscach, ale to Chrystus odpowiada, że życie ludzkie powinno być nieustannym oddawaniem chwały Bogu we wszystkim, co robimy i kim jesteśmy. Szukamy szczęścia, ale powinniśmy pamiętać, że znajdziemy je w pełni, gdy zamieszkamy w domu Boga, gdy ujrzymy Go twarzą w twarz. - Warto być na drodze do świętości, być świętym, trzeba nim być, bo któż nie chce być zbawiony? A zbawienie to nieustanne wchodzenie na Górę Błogosławieństw - kontynuował metropolita warszawski.
Odpowiedzią na świętość Boga i jego dary powinno być święte życie - każdego z nas, naszych rodzin, zadań społecznych. Jeżeli nasze życie będzie święte, wówczas świętość, do której jesteśmy powołani, będzie sposobem na rozwiązanie wielu trudnych problemów współczesności. - Można sobie wyobrazić, jak piękny byłby świat, gdyby wszyscy byli święci świętością Boga - mówił kard. Nycz. - To nasze wezwanie i zadanie szczególnie dla nas, chrześcijan, uczniów Chrystusa, abyśmy byli solą ziemi - podkreślił.
Po Eucharystii kard. Nycz poprowadził tradycyjną procesję, w trakcie której uczestnicy - duchowni, siostry zakonne i świeccy, modlili się przy grobach osób spoczywających na Cmentarzu Powązkowskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.