Karetki pogotowia zapełnione artykułami medycznymi wyjechały w piątek z Krakowa na Ukrainę. Pomoc humanitarna o wartości 200 tys. zł została sfinansowana z budżetu woj. małopolskiego. Dary trafią do ośrodków zdrowia we Lwowie, Charkowie, Łucku i Iwano-Frankiwsku.
Niezbędne na Ukrainie środki medyczne: lekarstwa, środki opatrunkowe, dezynfekcyjne i odkażające, sprzęt jednorazowego użytku oraz środki ochrony osobistej przygotowało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przy wsparciu województwa małopolskiego.
"Pogotowie, jako jednostka, której powierzono przygotowanie pomocy humanitarnej rozeznało potrzeby pacjentów jednostek ochrony zdrowia na Ukrainie i zakupiło potrzebne przedmioty" - poinformowała dyrektor pogotowia Małgorzata Popławska.
Jak przypomniał wicemarszałek województwa Wojciech Kozak, samorząd regionu od lutego tego roku aktywnie wspiera poszkodowanych w konflikcie nas Ukrainie. "Zaczęło się od rozesłania apelu do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Małopolsce, w którym prosiliśmy o pomoc. Zebrane dary trafiły do potrzebujących" - mówił.
W marcu zorganizowany został transport pacjenta z Ukrainy na leczenie do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, a następnie do Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem. We wrześniu Sejmik Województwa Małopolskiego zadecydował o przekazaniu pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Na ten cel przeznaczonych zostało z budżetu regionu 200 tys. zł.
Konsul Ukrainy Serhij Caruk dziękując za transportu humanitarny powiedział, że dla osób poszkodowanych każdy gest dobroci wnosi nadzieję i wiarę na lepszą przyszłość. "Mamy świadomość, że potrzebujących właśnie takiej pomocy jest bardzo wielu, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni" - zaznaczył.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.