Do uprowadzenia doszło w niedzielę 16 listopada. Gen. Alzate jest najwyższym rangą wojskowym uprowadzonym do tej pory przez FARC.
Przewodniczący kolumbijskiego episkopatu abp Luis Augusto Castro Quiroga IMC wyraził oburzenie w związku z porwaniem przez Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii FARC trzech przedstawicieli wojsk rządowych. Wśród nich jest generał brygady Rubén Darío Alzate Mora, pełniący funkcję dowódcy oddziałów specjalnych tamtejszej armii, przeznaczonych do walki z lewicowymi bojówkami. Wraz z nim zaginęli towarzyszący mu kapral oraz kobieta adwokat, która koordynowała projekty jednostek specjalnych. Do uprowadzenia doszło w niedzielę 16 listopada. Gen. Alzate jest najwyższym rangą wojskowym uprowadzonym do tej pory przez FARC.
Przewodniczący episkopatu zaapelował o jak najszybsze uwolnienie porwanych. Mimo iż prezydent Kolumbii oświadczył, że wszelkie rozmowy z FARC zostają zawieszone do czasu uwolnienia uprowadzonych, hierarcha wyraził w imieniu Kościoła nadzieję, że zerwane tym aktem negocjacje, prowadzone w Hawanie między stroną rządową a lewicowymi partyzantami, zostaną przywrócone. „Wzywam oddziały zbrojne, jak i rząd, by zrobili wszystko, co jest możliwe dla przełamania tego impasu” – powiedział abp. Castro Quiroga.
Z podobnym wezwaniem zwrócił się również arcybiskup Bogoty kard. Rubén Salazar Gómez. Na swoim twitterze napisał, że zarówno stronie rządowej, jak i rebeliantom potrzeba „mądrości i roztropności, by pokonać to wszystko, co stoi na przeszkodzie w osiągnięciu pokoju”.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.