Doświadczeni duszpasterze – księża Marek Szkudło i Adam Wodarczyk – zostali biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej.
Biskup nominat Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej, choć jego parafia macierzysta w 1992 r. weszła w skład diecezji gliwickiej.
Biskup nominat ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Napisał pracę naukową z historii Kościoła: „Ksiądz Franciszek Blachnicki – życie i działalność w latach 1921-1961”. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abp. Damiana Zimonia. W latach 1994-1998 był wikariuszem w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, a równocześnie moderatorem rejonowym Ruchu Światło-Życie i moderatorem Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Katowickiej.
Jako prezbiter odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki – 1998 r.) oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej – 2000 r.). W latach 2000-2001 studiował w „Studium Kanonizacyjnym” w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) – życie i działalność”. Zna język włoski.
Biskup nominat Adam Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach Ruchu na szczeblu diecezjalnym. Obecnie jest moderatorem generalnym Ruchu (2. kadencja powierzona mu przez KEP). Od 2001 pełni też funkcję postulatora procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Światło-Życie, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 2008-2013 był konsultorem Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Aktualnie jest członkiem Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP oraz Krajowej Rady Misyjnej.
„Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest dla mnie niedościgłym wzorem świętego życia kapłańskiego i także przykładem życia z wizją Bożą, bo niewątpliwie posiadał taką wizję żywego Kościoła, którą realizował konsekwentnie w ramach Ruchu Światło-Życie. Lata studiów jego życia, jego wizji duchowej i teologicznej na pewno będą mi pomocą w nowej misji. I może nieprzypadkowe było to, że sporo lat pochylałem się nad jego życiem, nad jego myślą teologiczną, duchową. Może będzie okazja, by coś z tej jego duchowej spuścizny ludziom przekazywać, dzielić się tym, a także wprowadzać w życie jego idee. Niewątpliwie wizja Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest aktualna i potrzebna zarówno Kościołowi w Polsce, jak i Kościołowi powszechnemu także teraz, w XXI wieku. Ufam, ze ks. Blachnicki będzie mnie też duchowo wspierał w tym zadaniu, które teraz będę musiał wypełnić w Kościele” – powiedział radiu Watykańskiemu ks. Wodarczyk.
Dowiedz się więcej
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.