Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele w Polsce.
WRZESIEŃ
7 – Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie – w sumie około pół tysiąca osób – wzięli udział w zorganizowanym w Warszawie marszu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Niesiono czerwone kwiaty, które następnie złożono w Ogrodzie Sprawiedliwych, poświęconym osobom broniącym ludzkiej godności w krajach Europy i świata.
15 – Osoba niepełnosprawna intelektualnie jest szczególnie kochana przez Boga – mówiła w Warszawie Marie‑Hélène Mathieu. Wyraziła wielkie ubolewanie z powodu dokonującego się na świecie – i to w majestacie prawa – zabijania dzieci z zespołem Downa. 85-letnia Francuzka, która wraz z Jeanem Vanierem utworzyła w 1971 r. wspólnoty Wiara i Światło (Foi et Lumière), zaprezentowała ich wspólną książkę „Nigdy więcej sami. Przygoda Wiary i Światła”. Mathieu jest wieloletnim dyrektorem paryskiego Biura Osób Niepełnosprawnych (OCH), byłą członkinią Papieskiej Rady ds. Świeckich i pierwszą w historii kobietą, która głosiła rekolekcje w paryskiej katedrze Notre-Dame.
28 – Do odważnego wyrażania sprzeciwu wobec zagrożeń dla życia i rodziny wezwał na Jasnej Górze biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” w sanktuarium odbyła się 30. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Bp Jeż przypomniał w kazaniu, że nie dobra materialne, ale rodzina, tworzona przez kobietę i mężczyznę, jest największym naturalnym skarbem narodu i to jej należy się największa troska.
30 – Ośmiuset czterech nowych alumnów – w tym ok. 200 w seminariach zakonnych – rozpoczęło w roku akademickim 2014/15 przygotowanie do kapłaństwa – poinformował KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Oznacza to wzrost liczby nowych powołań kapłańskich o 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
PAŹDZIERNIK
2 – O kontrowersjach i zagrożeniach wynikających z treści Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) napisała w oświadczeniu Rada ds. Rodziny KEP. Zdaniem rady konwencja skon-centrowana jest na „ideologicznej rewolucji kulturowej”, która polega na „redefinicji pojęcia płci jako zmiennego zjawiska społecznego, a nie biologicznego, oraz na bezzasadnym obarczaniu odpowiedzialnością za przemoc podstawowych wspólnot, jakimi są małżeństwo i rodzina”.
2-4 – Pod hasłem „Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” w Przemyślu obradował II Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Stu delegatów przyjęło kilkadziesiąt postulatów dotyczących m.in. liturgii, katechezy, kierowania parafią, budowy wspólnoty parafialnej oraz parafialnych Caritas. Dużo emocji wywołał postulat zmiany kalendarza juliańskiego na gregoriański. Wszystkie propozycje będą konsultowane wśród wiernych Kościoła liczącego w Polsce ok. 33 tys. osób. Zapowiedziano też, że podczas liturgii przy okazji ślubów, chrztów czy pogrzebów, w których biorą udział i Polacy, i Ukraińcy, będą stosowane dwa języki. Gość soboru bp Bohdan Dziurach, sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podziękował grekokatolikom w Polsce za świadectwo trwania w Cerkwi oraz mówienie prawdy o tym, co dzieje się na Ukrainie.
11 – Bp Jan Piotrowski, 61-letni biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem kieleckim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Kazimierza Ryczana, który odszedł na emeryturę.
12 – Modlitwy, koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II, konkursy i gry miejskie oraz zbiórka funduszy na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin – złożyły się na program obchodzonego w całym kraju XIV Dnia Papieskiego. W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Świętymi bądźcie”. – On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę – mówił w Krakowie o papieżu Polaku kard. Stanisław Dziwisz. W Warszawie abp Tadeusz Gocłowski podkreślał, że papieskie nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.
19 – Obecnie w 97 krajach świata pracuje 2015 polskich misjonarzy – 1022 zakonników, 639 sióstr, 304 księży diecezjalnych i 50 osób świeckich – ogłoszono z okazji obchodów Światowego Dnia Misyjnego. Zadania zbliżone do misji w sensie ścisłym wykonuje też ok. 1250 polskich księży, zakonników, zakonnic i świeckich na Wschodzie.
20 – Największym osiągnięciem synodu biskupów na temat współczesnych wyzwań wobec rodziny jest zauważenie konieczności otoczenia troską i towarzyszenia duszpasterskiego wszystkim sytuacjom regularnym i nieregularnym w małżeństwie – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaraz po powrocie z Rzymu spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. W wywiadzie dla KAI wskazywał, że Kościół ma dziś to samo zada-nie, co w dawnych czasach – ocalić jak najwięcej światła i wolności, stawiać opór światu, który ściąga go nisko ku swemu poziomowi, i czekać na lepsze czasy. Przywołał też słowa Chestertona: „Nie chcemy Kościoła, który – jak piszą gazety – zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat”. Metropolita poznański podkreślił, że w duszpasterstwo rodzin w Polsce powinni się zaangażować wszyscy, w tym zwłaszcza małżeństwa z długim stażem.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.