Wrocławianie spędzili ostatnie godziny roku 2014 na modlitwie w blasku gigantycznej Hostii, lśniącej w ołtarzu Donum Caritas et Pax.
Tuż obok pod wrocławskim ratuszem, stanęła scena, która przyciągnęła w sylwestrowy wieczór ok. 200 tys. osób.
Przy ul. św. Antoniego trwała w ciszy adoracja w intencji pokoju, a o północy, gdy zabrzmiały petardy i fajerwerki, o. Mirosław Bijata uroczyście pobłogosławił wszystkich Najświętszym Sakramentem, po czym rozpoczęła się Msza św.
– Na progu Nowego Roku Bóg przypomina każdemu z nas: świat przemija, ale ty jesteś moim dzieckiem, moją córką, moim przybranym synem – mówił. Zachęcał, by pamiętać o godności dziecka Bożego, o czekającym nas dziedzictwie, by – jak pasterze – dzielić się z wszystkimi radością spotkania z Bogiem, i, jak Maryja, zachowywać i rozważać w sercu Boże sprawy.
– Na rynku jest scena, na której dokonuje się pewne misterium, tajemnica muzyki. My jesteśmy świadkami czegoś o wiele piękniejszego. Ołtarz jest miejscem, który otaczamy, jak rzesze scenę... Bóg ofiarowuje tu swoje życie pod postacią sakramentalnych znaków – tłumaczył piękno Bożego misterium. I dodał: – Jezus chce się narodzić w tych miejscach mojego życia, w których widzę swoją największą nędzę, słabość, może porażkę, które może nawet są cuchnące grzechem.
Ołtarz Donum Caritas et Pax przebywa w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego do 6 stycznia. Na zakończenie jego wizyty we Wrocławiu, tego dnia o 18.00, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.
Mszom i nabożeństwom Triduum Paschalnego przewodniczyć będą kardynałowie jako papiescy delegaci