Dzień Pomocy Misjom , który obchodzony będzie 6 stycznia, przypomina, że misjonarze potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej. „Otoczmy ich naszą modlitwą, by mogli stać się skutecznym narzędziem Bożego pokoju, który zwiastowali aniołowie przy Narodzeniu Pańskim” – zachęca bp Jerzy Mazur.
Tegoroczny Dzień Pomocy Misjom – przypadający 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego – obchodzony będzie pod hasłem: „Misjonarze w służbie pojednania i pokoju”.
– Chcemy w ten sposób nawiązać do tematu roku duszpasterskiego, który akcentuje konieczność nawrócenia i pojednania z Bogiem i ludźmi – podkreśla w specjalnym komunikacie bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Zwraca uwagę że misjonarze, posługujący w krajach Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Środkowej i Południowej, bardzo często stają wobec konfliktów lokalnych, które przeradzają się w rzezie i rozboje, a nawet otwartą wojnę. Udzielają schronienia i pomocy cierpiącym, troszczą się o dzieci, ofiary wojen i nienawiści.
"Wszystkich wzywają do przebaczenia i pojednania. Nieraz ryzykują własnym życiem, by trwać w solidarności z prześladowanymi i bezbronnymi" - zaznacza bp Mazur zachęcając do modlitwy w intencji misjonarzy. „Wypraszajmy moc ich przepowiadaniu Chrystusa, by jak Gwiazda Betlejemska prowadzali do Niego tych, wśród których posługują” – pisze bp Mazur.
Obecnie na misjach pracuje 2065 misjonarzy i misjonarek z Polski. Posługują oni w 97 krajach, od gorącej Afryki po zimną Alaskę, są obecni w Ameryce Południowej i Środkowej, Azji, a nawet Oceanii. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje przyszłych misjonarzy do pracy na misjach, w tym roku do wyjazdu szykuje się 30 osób: 12 z nich to kapłani diecezjalni, 1 kapłan zakonny, 1 brat zakonny, 12 sióstr zakonnych i 4 osoby świeckie.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zwraca uwagę, że misjonarze nie tylko niosą Ewangelię, ale pełnią też posługę charytatywną, a „by mogli pomagać, potrzebują naszego wsparcia finansowego i materialnego”. Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski 6 stycznia we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. To dzięki niemu utrzymywane jest m.in. Centrum Formacji Misyjnej.
„W imieniu wszystkich misjonarek i misjonarzy oraz tych, którzy wkrótce wyruszą na misyjne szlaki, składam serdeczne podziękowanie za Waszą modlitwę i ofiarność, za troskę o misje w świecie. Niech Chrystus, który objawił się narodom pogańskim, dzięki posłudze misyjnej Kościoła dotrze do serc i umysłów tych wszystkich, którzy Go jeszcze nie znają” – pisze w specjalnym komunikacie na Dzień Pomocy Misjom bp Jerzy Mazur.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zachęca do zaangażowania na rzecz misji, np. dzieci poprzez działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Zapowiada też IV Krajowy Kongres Misyjny, który odbędzie się w czerwcu tego roku. – Podczas Kongresu zastanowimy się nad tym, jak możemy ożywić zapał i gorliwość ewangelizacyjną w nas samych, naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach, które tworzymy. Będziemy się modlić, by nasz Kościół dał światu 105 nowych misjonarzy, na pamiątkę 1050. rocznicy Chrztu Polski – podkreśla bp Mazur.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.