Justyna Kowalczyk, ks. Henryk Zątek i Alain Michel to laureaci Medalu św. Brata Alberta za rok 2014.
Z kolei Justyna Kowalczyk, dwukrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich, dwukrotna mistrzyni olimpijska, pięciokrotna medalistka olimpijska, i zdobywczyni wielu nagród i tytułów sportowych, od 2011 r. współpracuje z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą, mającym swoją siedzibę w Rabce-Zdroju.
- Pani Justyna zaczęła nam pomagać, gdy od mamy swojego serwismena dowiedziała się o problemach osób chorujących na mukowiscydozę. Przyjechała wtedy do nas i odwiedziła dzieci znajdujące się na oddziale Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce. Postanowiła nam pomóc. Przez dwa lata ta pomoc była cicha - na nasze konto wpływały niebagatelne kwoty zarówno od niej samej, jak i od firm, które pani Kowalczyk zachęciła do pomocy - opowiada Małgorzata Krynka z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozę.
W 2013 roku Justyna Kowalczyk przekazała Towarzystwu swoje BMW, które zostało zlicytowane, a w 2014 - sztabkę złota, którą dostała za swój medal olimpijski od Jana Kulczyka.
Sztabka również została zlicytowana i to za 97 tys. zł. - Zwyciężczynią została sama pani Justyna, co było dla nas bardzo miłe. Za pieniądze, które dostaliśmy od niej udało się m.in. kupić specjalistyczny sprzęt dla chorych na mukowiscydozę. Dzięki pieniądzom z ub. roku podpisaliśmy umowę z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie i chcielibyśmy wyremontować trzecie piętro instytutu, które stanie się bazą kliniki mukowiscydozy w Warszawie. W tej chwili leczy się tam 400 chorych, a warunki są dramatyczne, zagrażające ich zdrowiu, a nawet życiu - dodaje M. Krymka.
Medale zostaną wręczone 9 marca podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana", organizowanego przez Fundację św. Brata Alberta i Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
- Wcześniej, bo 15 lutego, zapraszamy też do Filharmonii Krakowskiej, którą tego dnia trzeba zapełnić po brzegi. Podczas corocznego koncertu charytatywnego pomagamy krakowskim artystom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Tym razem chcemy wesprzeć Krzysztofa Globisza. Po udarze, który przeszedł w 2014 roku, powoli wraca do formy, ale kiedy w pełni mu się to uda - nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że aby mu się to udało, potrzeba bardzo dużo pieniędzy na rehabilitację - mówi Anna Dymna.
- Krzysiek, z którym od lat pracuję w teatrze, zawsze był przyjacielem ludzi. Pomagał im, choć dużo pracował i nie miał zbyt wiele czasu. A jednak był, gdy tylko go o to proszono. Dziś to on potrzebuje przyjaciół, którzy będą jak ciche anioły i pomogą mu się podnieść. Zaczyna ruszać ręką, chodzić, ale dalej ma afazję. Chce mówić, ale nie może, coś go blokuje. Rehabilitacja prowadzona przez neurologopedię jest bardzo kosztowna - dodaje Anna Dymna.
Podczas koncertu na rzecz Krzysztofa Globisza będzie można licytować pióra i zegarki podarowane przez znane i lubiane osoby.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.