Papież Franciszek wyruszył wieczorem w podróż na Sri Lankę i Filipiny. To już jego siódma zagraniczna pielgrzymka i druga do Azji w ciągu pięciu miesięcy, po wizycie w Korei Południowej w sierpniu.
Watykaniści z całego świata towarzyszący papieżowi oczekują na konferencje prasowe na pokładzie, w czasie których odniesie się zarówno do tej podróży, jak i do najważniejszych wydarzeń na świecie i w Kościele.
Do stolicy Sri Lanki Kolombo Franciszek przybędzie we wtorek nad ranem czasu polskiego.
Po oficjalnej ceremonii powitania na lotnisku spotka się z tamtejszymi biskupami oraz nowym prezydentem kraju Maithripalą Siriseną, który został zaprzysiężony w piątek. Weźmie także udział w spotkaniu międzyreligijnym.
W trakcie pobytu na Sri Lance, gdzie wśród ludności jest 7 procent katolików, Franciszek dokona kanonizacji błogosławionego Józefa Vaza (1651-1711), zakonnika ewangelizatora, beatyfikowanego tam przez Jana Pawła II przed 20 laty.
Odwiedzi także miasto Madhu na północy kraju, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Ten zamieszkany głównie przez Tamilów region miał kluczowe znaczenie podczas niedawno zakończonej po prawie 30 latach wojny domowej.
W czwartek papież odwiedzi Instytut Kultury im. Benedykta XVI, krzewiący idee dialogu, odbudowy i rozwoju kraju, zniszczonego w rezultacie tej wojny. Tego dnia odleci następnie na Filipiny, gdzie katolicy stanowią około 80 procent ludności. Zostanie tam przyjęty przez przedstawicieli najwyższych władz w stolicy, Manili, spotka się z rodzinami. Odwiedzi również miasto Tacloban, które najbardziej ucierpiało w wyniku katastrofalnego cyklonu ponad rok temu.
W niedzielę, w ostatnim dniu pielgrzymki papież odprawi mszę w stołecznym Rizal Park. Oczekuje się przybycia kilku milionów ludzi.
Tak szybki powrót Franciszka do Azji jest ważnym, pełnym różnych znaczeń sygnałem - zauważają watykaniści. Na kontynencie tym w nie zawsze pokojowy sposób współistnieją różne religie i grupy etniczne, gospodarka rozwija się równie szybko jak metropolie, co często odbywa się kosztem środowiska. Należy zatem według komentatorów oczekiwać wypowiedzi papieża także na temat ekologii, której poświęcona ma być jego następna encyklika.
Pielgrzymka ta będzie również okazją do ponownego szerszego spojrzenia na całą Azję i jej największe problemy, co Franciszek potwierdził podczas poniedziałkowego spotkania z korpusem dyplomatycznym. Zwracając się do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, zapewnił o swej uwadze i trosce duszpasterskiej, z jaką śledzi sytuację narodów tego kontynentu.
"Po raz kolejny im oraz ich rządom chcę wyrazić pragnienie Stolicy Apostolskiej wniesienia swego wkładu do dobra wspólnego, harmonii i zgody społecznej" - powiedział.
"W szczególności - dodał papież - życzyłbym wznowienia dialogu między dwoma państwami koreańskimi, które są bratnimi krajami, mówiącymi tym samym językiem".
Media zwracają zaś uwagę na to, że wizyta Franciszka w obu krajach będzie ogromnym wyzwaniem dla sił czuwających nad jego bezpieczeństwem, przede wszystkim na Filipinach, gdzie oczekuje się udziału milionów wiernych w spotkaniach z nim.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.