Dramatyczny apel Kościołów na Ukrainie

Zwierzchnicy Kościołów na Ukrainie wezwali ludzi wierzących, aby "stosownie do swych przekonań religijnych i możliwości, brali udział w obronie ojczyzny".

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) nazwała toczącą się obecnie wojnę w kraju "łamaniem norm prawa międzynarodowego i zasad moralności, gdyż usiłuje się zmusić Ukraińców do wyrzeczenia się możliwości samodzielnego określania swej przyszłości".

"Jako zwierzchnicy i przedstawiciele Kościołów i organizacji religijnych Ukrainy staramy się i będziemy robić wszystko, co zależy od nas, w celu powstrzymania przelewu krwi, przywrócenia mocnego pokoju oraz przezwyciężenia wrogości między ludźmi i narodami" - stwierdza dokument Rady. Potwierdzono przy tym "prawo człowieka i państwa do bronienia się przed agresją, przed tymi, którzy bezprawnie wziąwszy do rąk broń, zamyślili zło, siejąc śmierć, ból i łzy na ukraińskiej ziemi Donbasu".

Liderzy religijni wezwali wiernych, aby "stosownie do swych przekonań religijnych i możliwości, brali udział w obronie ojczyzny". "W imię wspólnego zwycięstwa niech jeden idzie do wojska, inny niech pracuje na miarę swych sił, wspierając armię jako kapelan czy wolontariusz, w szpitalach, niech pomaga rodzinom wojskowych, poszkodowanym cywilnym mieszkańcom Donbasu i przymusowym przesiedleńcom" - poradzili działacze wyznaniowi.

Polityków i przywódców państwowych poproszono o odłożenie na bok "wszystkich przeciwieństw" i o "zespolenie wysiłków w imię obrony ojczyzny, do walki z głównym wewnętrznym złem - korupcją oraz w celu przeprowadzenia niezbędnych reform gospodarczych i politycznych dla dobra całego narodu ukraińskiego". Duchowi przywódcy kraju zwrócili przy tym uwagę, że "w przeszłości naród nasz nieraz przegrywał właśnie dlatego, że jego zwierzchnicy kłócili się między sobą, w czasie agresji z zewnątrz nadal spierali się o władzę i pełnomocnictwa". Oświadczenie podkreśla, że należy pamiętać o lekcjach historii, "aby obecnie nie popełniać dawnych błędów".

Według WRKiOR, aby przezwyciężyć agresję i przywrócić sprawiedliwy pokój na Ukrainie, potrzebna jest konsolidacja wysiłków społeczeństwa, wszystkich części władzy państwowej, partii politycznych i organizacji społecznych. "W imię wolności i swojej przyszłości nikt nie powinien pozostawać na uboczu w czasie walki o pokój, niezależność i wolność swego kraju" - stwierdza dokument Rady.

Wszystkich wierzących wezwano do dalszych modlitw o pokój w państwie, o powstrzymanie przelewu krwi, o zwycięstwo prawdy oraz o umocnienie sprawiedliwości i wolności. Przywódcy religijni zaapelowali szczególnie o modlitwę za obrońców kraju, "którzy oddają swe życie za nas".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Sobota
noc
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »