O tym, że wizyta misjonarzy w Afryce jest lekcją życia - mówi bp Henryk Tomasik, który przebywa obecnie w Namibii w Afryce. Rejon Andary, w północnej części kraju dotknęła właśnie susza stulecia. Wielu ludzi głoduje.
Jest to lekcja życia, bo spotykamy ludzi żyjących w bardzo skromnych warunkach. Przed naszymi duszpasterzami stoją różne wymagania, nie tylko duszpasterskie, ale często bytowe, związane z organizowaniem misji. Dla nas to ogromne wyzwanie, by modlić się za Kościół misyjny i w miarę możliwości wspomagać dzieła misyjne - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.
- Ci ludzie mają zawsze Wielki Post. Trudno jest porównywać ten okres z polskim realiami - dodał biskup radomski. Potwierdza to ks. Andrzej Cieszkowski, kapłan z diecezji radomskiej, który pracuje w Andarze nad rzeką Okawango, przy granicy z Angolą i Botswaną. - Tak, Wielki Post trwa cały rok. Połowa ludzi nie ma co jeść. Dotyczy to głównie osób starszych. To trudny rok dla rolnictwa, mówi się o suszy stulecia. Obecnie termometr wskazuje prawie 37 stopni Celsjusza - opowiada ks. Cieszkowski.
Misja ks. Cieszkowskiego prowadzi dzieło "Okno Życia Miłosierdzia Bożego". Obecnie pod opieką dzieła jest 14 dzieci. W misji pracują Siostry ze Zgromadzenia Serca Jezusowego. - Każda pomoc jest oczekiwana. Liczymy na modlitwę w intencji misji, ale potrzebne są także przybory do pisania, ubrania, pampersy, czy nawet środki finansowe - powiedział ks. Cieszkowski.
Namibia to ostatni etap wizyty duszpasterskiej bp. Tomasika u misjonarzy z diecezji radomskiej pracujących w Afryce. Biskup celebrował Mszę św. w szpitalu i odwiedził 6 stacji misyjnych. W sobotę weźmie udział w Dniu Młodych, a w niedzielę odprawi Mszę św. w Andarze. Bp Tomasik odwiedził misjonarzy pracujących w Kamerunie i RPA. Do Polski wróci w najbliższy wtorek.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.