Polska weźmie udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów, szczegółowe decyzje mają zapaść w połowie marca - powiedział w środę PAP doradca ministra obrony Bogusław Pacek.
Pacek podkreślił, że na razie jest mowa o zamiarze wzięcia - w ramach NATO - udziału w takim programie, który ma też objąć reformę systemu szkolenia podoficerów sił zbrojnych Ukrainy.
"Z listem w tej sprawie zwrócił się minister obrony Ukrainy. Polska od wielu miesięcy uczestniczy w szkoleniu oficerów" - przypomniał Pacek. "Teraz jest uzgodnienie, że jako NATO będziemy brali udział także w szkoleniu podoficerów. Szczegóły będą znane za kilka tygodni. Decyzji jeszcze nie ma, ma zapaść w połowie marca" - dodał.
We wrześniu ub. r. Pacek, emerytowany generał dywizji i były rektor AON, został nominowany przez NATO na doradcę ds. reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy. Pomoc w transformacji ukraińskich sił zbrojnych, w tym ich systemu szkolenia, to jedno z postanowień szczytu NATO w Newport.
We wtorek wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Premier David Cameron poinformował, że Wielka Brytania rozmieści w marcu na Ukrainie personel wojskowy, w tym doradców, aby pomóc w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. Zapewnił, że Brytyjczycy będą na Ukrainie daleko od linii frontu i nie będą zaangażowani w działania bojowe.
W styczniu dowódca amerykańskich sił w Europie gen. broni Ben Hodges zapowiedział, że wiosną w celach szkoleniowych przybędą na Ukrainę amerykańscy wojskowi, którzy mają szkolić ukraińską gwardię narodową.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.