- Najważniejsi są ludzie, którzy nie tyle zmieniają świat, co zapalają innych do działań. Czasem wystarczy odrobina życzliwości - mówiła podczas otwarcia wystawy "Ludzie, emocje, wydarzenia" Beata Tomanek, redaktor Radia Katowice.
Wystawę można oglądać do połowy kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich. Dokumentuje 25 lat audycji "Gdzieś obok nas", poświęconej osobom niepełnosprawnym, ich miejscu w zmieniającej się Polsce i przestrzeni publicznej.
- W tym świecie musieliśmy się wszyscy odnaleźć. Musiały też odnaleźć się osoby niepełnosprawne. I to pokazują te plansze. To 25 fotogramów, które układają się w logiczną całość. Jest np. fotogram opowiadający o jednym z pierwszych ośrodków dla dzieci i młodzieży w Giszowcu. To była jedna z pierwszych moich audycji. Ośrodek założyła dr Maria Trzcińska-Fajfrowska. Jej zawdzięczam zainteresowanie takimi problemami - mówiła B. Tomanek, wskazując na bohaterów poszczególnych audycji. Przyznała, że dla niej samej jest "to wielka przygoda życia". Przekonywała, że "opowiadając, oddziałujemy na innych, którzy zaczynają wierzyć, że można pokonywania trudności".
- O wielu osobach nikt już dziś nie pamięta. Taką osobą jest np. Jan Luber. Jako pierwszy niepełnosprawny człowiek zdobył Kilimandżaro. A potem ktoś inny, ze złamanym kręgosłupem, słuchał tej audycji w szpitalu. To był pan Krzysztof Gardaś. I po kilku latach poznał Jana i zdobył nie tylko Kilimandżaro, ale i Aconcagua, największy szczyt Ameryki Południowej.
Redaktor Tomanek podzieliła się swoim przeświadczeniem, że ten, "kogo poznajemy na początku swojej drogi, wytycza dalsze jej kierunki". - Ja nie miałam wcześniej wokół siebie osób niepełnosprawnych. Nie wiedziałam, że ten świat jest reprezentowany przez tak liczną grupę dzieci, młodzieży, dorosłych; że dysfunkcje mają tak różne oblicza.
Przyznaje, że audycja "Gdzieś obok nas" też przebyła swoją drogę. - Nikt nie myślał, że to się tak rozwinie. Okazało się, że było i wciąż jest zapotrzebowanie na tego typu publicystykę społeczną. Nie tyle interwencyjną, ale taką, aby o trudnych sprawach mówić pozytywnie, aby pokrzepiać tych, którzy borykają się z niepełnosprawnością, również społeczną.
Audycja "Gdzieś obok nas" nadawana jest w czwartki w godzinach wieczornych. Niemal każdy element audycji posiada walory edukacyjne bądź poradnicze. Wielu audycjom towarzyszą telefoniczne dyżury ekspertów, którzy udzielają porad. Audycja zawiera też relacje i krótkie formy reportażowe pokazujące wydarzenia i imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.