Reklama

Weź jabłko i uśmiechnij się!

W bielskim Auchan dzieci z zespołem Downa, ich rodzice i przyjaciele rozdawali... jabłka. - Często reakcją było zdumienie w oczach, niedowierzanie, że chodzi tylko o miły upominek, a nie żadną zbiórkę pieniędzy... To nie była łatwa akcja - przyznawali wolontariusze "Wielkiego Serca".

Reklama

Jabłka dostali w prezencie od centrum handlowego Auchan. Na każdym znalazła się naklejka informująca, kim są. A rozdając jabłka, wyjaśniali, że 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dla zainteresowanych mieli też książeczki przybliżające, kim są osoby, które urodziły się z zespołem Downa.

- Nasze dzieci są fajne i wystarczy, żeby się do nich uśmiechnąć, a my do tej "transakcji" dodajemy jeszcze gratis jabłuszko! - śmiali się rodzice. A mimo to nie brakowało osób, które z nieufnością patrzyły i nie dowierzały bezinteresownej akcji. - Akcja jest  bezinteresowna, bo właśnie takie są nasze dzieci - przekonywali nieprzekonanych.

- Jako stowarzyszenie dołączyliśmy w ten sposób do kampanii prowadzonej w ramach tzw. Koalicji 21, która jest porozumieniem organizacji działających na rzecz osób z zespołem Downa. Po prostu rozdajemy jabłka i informujemy o tym, że są wśród nas osoby z zespołem Downa - wyjaśniają wolontariusze.

Najczęściej są nimi rodzice i rodzeństwo, ale są też przyjaciele. Do rozdawania jabłek ochoczo ruszyli również sami podopieczni stowarzyszenia. Martynka z promiennym uśmiechem wręczająca jabłka od razu zdobywała sympatyków akcji. Także Franuś, Michaś i wiele innych dzieci.

Małgorzata Martyniak, prezes stowarzyszenia "Wielkie Serce"   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Małgorzata Martyniak, prezes stowarzyszenia "Wielkie Serce"
- Bo w naszym stowarzyszeniu najwięcej jest właśnie maluszków. Działamy od sześciu lat i służymy pomocą rodzicom, którzy stanęli wobec zadania, jakim jest wychowanie dziecka z zespołem Downa. A dzieci rodzi się sporo. Rodzice potrzebują wsparcia, konkretnych porad, których udzielają najskuteczniej inni rodzice. A poza tym organizujemy zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne, których nasze pociechy potrzebują, i zapraszamy je do wspólnych zabaw z innymi dziećmi - wylicza Małgorzata Martyniak, prezes stowarzyszenia.

Podczas akcji rozdawania jabłek chodziło na pozór o niewiele: o uświadomienie, że osoby z zespołem Downa są wśród nas i kim są, z jakimi borykają się problemami.

- Okazuje się, że takiego informowania bardzo potrzebujemy - dodaje Małgorzata Martyniak. - Bo nawet jeśli otoczenie osób z zespołem Downa jest skłonne tolerować je wokół siebie, to jeszcze nie świadczy o tym, że wiedzą, z kim maja do czynienia. Wiedza o zespole Downa jest niewielka. Ludzie na ogół nie wiedzą, że zespół Downa jest niepełnosprawnością i wynika z wady genetycznej i nie jest chorobą. Tak jak wśród dzieci pełnosprawnych, tak i wśród naszych są i takie, które mają wysoki potencjał, są zdolne i szybko się uczą, a są i takie, które mają większe trudności.

Już na tym dzisiejszym happeningu widać to,  co najważniejsze: że dzieci z zespołem Downa są bardzo towarzyskie, lgną do ludzi i mogłyby być przykładem otwartości, życzliwości wobec innych. Uczą się zachowań obserwując innych ludzi i dlatego tak ważne, żeby były w środowisku, które uczy je pozytywnych zachowań. Jeżeli nie będziemy się od nich odsuwać, możemy przyczynić się, że same odnajdą się w środowisku - podkreśla Małgorzata Martyniak.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama