20. rocznicę encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae upamiętniono w Brazylii konferencją naukową, która odbywa się w dniach 20-22 marca na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Kurytybie.
Jest to owoc współpracy podyplomowego kursu studiów bioetycznych tej uczelni z komisją episkopatu ds. bioetyki. Głównymi gośćmi konferencji są kard. Willem Eijk, członek Papieskiej Akademii "Pro Vita", i ks. Livio Melina, szef Papieskiego Instytutu Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie, który wygłosi referat „Cywilizacja miłości i życia”. W trakcie pobytu w Brazylii ks. Melina poza Kurytybą odwiedzi Salvador i São Paulo, gdzie na tamtejszych uczelniach katolickich poprowadzi cykl wykładów związanych z tematem: „Wyzwania stojące przed rodziną i nowa ewangelizacja”.
Wszystkie tematy poruszane podczas konferencji w Kurytybie mają bezpośredni związek z refleksją Synodu Biskupów o rodzinie. „To jest czas, który może nam pomóc w zastanowieniu się nad kwestiami zaprezentowanymi w ankiecie przygotowawczej do Synodu; sprawi też, że będziemy więcej pracowali z rodziną i dla rodziny w naszym kraju” – wyjaśnia racje tej konferencji ks. Rafael Fornasier z komisji episkopatu ds. życia i rodziny.
W kontekście 20. lat encykliki Evangelium vitae pojawiają się w Brazylii zapotrzebowania na pogłębianie myśli św. Jana Pawła II, jak też dostrzeżenie aktualności papieskiego dokumentu w rzeczywistości rodziny i Kościoła w tym kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.