„Co możemy uczynić dla szerzenia kultury życia?”. Pod tym hasłem odbywa się w Bratysławie międzynarodowa konferencja poświęcona rodzinie i życiu. Jej organizatorem jest słowacki episkopat.
Spotkanie wpisuje się niewątpliwie w kontekst istotnych wydarzeń w tym kraju, w których rodzina znalazła się w centrum publicznej debaty społecznej. W lutym odbyło się, niestety niewiążące, ogólnonarodowe referendum w obronie rodziny, a na wrzesień w stołecznej Bratysławie zaplanowano Marsz dla Życia.
Zamiarem obecnej konferencji, jak mówi sekretarz episkopatu ks. Anton Ziolkovský, jest skorzystanie z doświadczeń innych krajów, by ubogacony tym świadectwem Kościół na Słowacji mógł skuteczniej pomagać rodzinie. Uczestnicy konferencji gorąco przyjęli kard. Lorenzo Baldisseriego, sekretarza generalnego Synodu Biskupów, który mówił o kulturze życia w kontekście debat na zgromadzeniach synodalnych.
Natomiast biskupi pomocniczy Juan Antonio Martinez Camino z Madrytu i Ivan Šaško z Zagrzebia mówili o doświadczeniach Kościoła w pracy na rzecz kultury życia w Hiszpanii i Chorwacji. Cenne informacje na temat praw rodziny w kontekście ustawodawstwa europejskiego przekazał zgromadzonym dyrektor generalny Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu Gregor Puppinck.
Na zakończenie konferencji kard. Baldisseri odprawi w stołecznej katedrze św. Marcina Mszę i wraz z zaproszonymi wielodzietnymi rodzinami świętować będzie Dzień Świętości Życia, tutaj nazywany Dniem Życia Poczętego, który przypada w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.