Msze św., apele pamięci, koncerty, wystawy - Warszawa uczci pamięć ofiar feralnego lotu.
Centralne uroczystości piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej z udziałem rodzin ofiar, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbędą się 10 kwietnia przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Powązkowskim.
Pamięć o ofiarach zostanie uczczona minutą ciszy o 8.20. Następnie ekumeniczne modlitwy poprowadzą biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, prawosławny ordynariusz WP bp Jerzy Pańkowski oraz naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego ks. Mirosław Wola. Zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar, złożone wieńce, zabrzmi utwór "Cisza”.
O godz. 11 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Po Eucharystii zabrzmią fragmenty "Requiem” W.A. Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.
Własne obchody planuje PiS. Rozpoczną się one o godz. 8 Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.
O 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci. Następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.
Przed godz. 17 ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
O godz. 20 spod archikatedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Obchody zakończy Apel Jasnogórski.
O godz. 18 ordynariusz wojskowy, bp Józef Guzek odprawi z katedrze polowej Mszę św. w intencji śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza śp. ks. płk. Jana Osińskiego oraz za pozostałe ofiary katastrofy.
Z kolei 11 kwietnia na pl. Piłsudskiego zostanie otwarta wystawa plenerowa "Smoleńskie portrety”. To w tym miejscu 17 kwietnia 2010 r. odbyło się żałobne nabożeństwo za ofiary katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele Muzeum Historii Polski, organizatora wystawy.
Do katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem doszło 10 kwietnia 2010 r. Zginęli wówczas wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.