Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przy Pomniku Ofiar Katastrofy na Wojskowych Powązkach. Ale do dopiero początek uroczystych obchodów tragedii sprzed pięciu lat.
W uroczystości, którą rozpoczęto od hymnu narodowego uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154M, prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu i parlamentu.
Ordynariusze Wojska Polskiego zmówili modlitwy za dusze zmarłych w katastrofie.
- W tym dniu, na tym miejscu wypowiadamy słowa, które znaczą: miłość, prawda, pamięć, życie. Słowa, które koją ból i przywracają nadzieję na ponowne spotkanie w życiu po życiu - powiedział bp Józef Guzdek, intonując modlitwę „Ojcze nasz”.
- Prosimy, byś ujął dziś w dłonie osierocone rodziny. Byś stał przy nich i prowadził przez dolinę cierpienia i bólu. Wlej w nasze serca nadzieję, że ci, których wspominamy, nie odeszli w pustkę, ale powrócili do ojcowskiego domu, który jest w niebie. Wiekuisty Boże, prosimy cię o mądre serce dla nas. Naucz nas tej wiekuistej prawdy, że nasze życie spoczywa w twojej dłoni, że nikt z nas żyjących nie zna dnia ani godziny, kiedy stanie przed Twoim majestatem – modlił się ks. Mirosław Wola, ewangelicki ordynariusz Wojska Polskiego.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Pomnik zaprojektował Marek Moderau Po modlitwie odczytano listę ofiar katastrofy, Kompania reprezentacyjna uczciła ofiary salwą, a oficjalne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Ofiar. O 8.41 zabrzmiał też grany na trąbce utwór "Cisza".
W katastrofie prezydenckiego samolotu, lecącego na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.
Obchody rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu będą trwać dziś przez cały dzień.
O godz. 11 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Po Eucharystii zabrzmią fragmenty "Requiem” W.A. Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.
Własne obchody planuje PiS. Rozpoczną się one o godz. 8 Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.
O 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci. Następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.
Przed godz. 17 ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
O godz. 20 spod archikatedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Obchody zakończy Apel Jasnogórski.
O godz. 18 ordynariusz wojskowy, bp Józef Guzek odprawi z katedrze polowej Mszę św. w intencji śp. biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza śp. ks. płk. Jana Osińskiego oraz za pozostałe ofiary katastrofy.
Z kolei 11 kwietnia na pl. Piłsudskiego zostanie otwarta wystawa plenerowa "Smoleńskie portrety”. To w tym miejscu 17 kwietnia 2010 r. odbyło się żałobne nabożeństwo za ofiary katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele Muzeum Historii Polski, organizatora wystawy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.