Reklama

W Jordanii i Palestynie dziś Wielki Piątek

Od środy 8 kwietnia łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal przewodniczy obrzędom Wielkiego Tygodnia w Jordanii. Tamtejsi katolicy obchodzą bowiem od ponad 2 lat Wielkanoc razem z prawosławnymi według kalendarza juliańskiego, a więc nie jak w Kościele zachodnim zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

Reklama

Zalecenie w tej sprawie wydało Zgromadzenie Biskupów Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej w liście do wiernych, wystosowanym przed Wielkim Postem.

W październiku 2012 Zgromadzenie postanowiło, że w ciągu najbliższych dwóch lat wszyscy katolicy obrządku łacińskiego i różnych obrządków wschodnich przejdą na świętowanie Wielkanocy według kalendarza juliańskiego, równolegle z liturgią sprawowaną przez prawosławnych.

Dotyczy to prawie całej Ziemi Świętej z wyjątkiem Jerozolimy i Betlejem, gdzie nadal obowiązuje gregoriańska rachuba czasu. Wynika to zarówno z chęci zachowania więzi wprowadzonych w Mieście Świętym przez system „status quo”, regulujący zasady współżycia różnych wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej, jak i z uwagi na napływ pielgrzymów z całego świata, którzy w większości przybywają tam zgodnie z „nowym stylem” (czyli kalendarzem gregoriańskim).

„Kościół wysłuchał głosu wiernych i od pewnego czasu wspólne z prawosławnymi obchodzenie Wielkanocy, zgodnie z kalendarzem juliańskim, stało się normalną praktyką, będąc zdobyczą, której nie możemy zmieniać” – napisali biskupi katoliccy w liście na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

„Świętowanie Pachy w tym samym dniu ma oczywistą wartość ekumeniczną, ale w rzeczywistości stosowanie zaleceń w sprawie ujednolicenia tej daty jest czymś całkowicie innym niż sama tylko unifikacja” – powiedział watykańskiej agencji misyjnej FIDES abp Maroun Lahham. Wikariusz patriarszy Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy dla Jordanii zwrócił uwagę, że w tym kraju wspólne katolicko-prawosławne obchody Wielkanocy trwają już od 40 lat. Na obszarach palestyńskich i na Cyprze wypracowano ogólnie porozumienie w sprawie wspólnego świętowania Bożego Narodzenia 25 grudnia i Wielkanocy według kalendarza gregoriańskiego.

Według arcybiskupa problemy z tym związane utrzymują się nadal przede wszystkim w miastach Izraela, np. w Hajfie. Tam proboszczowie i biskupi różnych obrządków nie mogą osiągnąć konsensusu w tej sprawie i każda wspólnota nadal trzyma się zwyczajów panujących we własnym Kościele i „na drodze ku ujednoliceniu daty Wielkanocy jak na razie nie widać kroków naprzód” – stwierdził z ubolewaniem hierarcha z Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »

Reklama