- Niebawem trudno będzie na sali porodowej spotkać lekarza katolika - przestrzega prof. Bogdan Chazan.
Znany ginekolog-położnik był jednym z dwóch zaproszonych gości X Sympozjum "Dar Życia" w Skierniewicach. Po świadectwie wygłoszonym przez Jerzego Zelnika Bogdan Chazan przedstawił swój punkt widzenia ochrony życia.
- Lekarz ma szczególną możliwość towarzyszenia temu niezwykłemu skarbowi, jakim jest życie - mówił do zebranych w kinoteatrze "Polonez". - Czasem widzimy rozpacz małżonków latami oczekujących na potomstwo. Jesteśmy świadkami trudnych, wręcz beznadziejnych chwil. Czasem też widać, z jakim lekceważeniem do życia podchodzą rodzice, których wieść o poczęciu dziecka zupełnie zaskoczyła.
Czasem lekarz, biorąc udział w zamachu na życie dziecka, staje się sędzią i katem. Ale też widzimy, jak po porodzie wzrastają piękne postawy rodzicielskie gotowe do poświęceń. Dlatego w dzisiejszych czasach, gdy trudno spokojnie się urodzić i zestarzeć, lekarz powinien być szczególnym obrońcą życia - mówił prof. Chazan.
W swoim przemówieniu wspomniał o rodzajach ataków na życie, jakimi są aborcja, antykoncepcja i sztuczne zapłodnienie metodą in vitro. - Ustawa antyaborcyjna uchwalona przez rząd to w rzeczywistości ustawa proaborcyjna. W 2014 r. dokonano ok. 1600 morderstw na dzieciach. To znacznie większa liczba niż w latach poprzednich, co jest bardzo niepokojące - mówił.
Mówca obalił też mit, jakoby przerywanie ciąży ze względu na stan zdrowia matki było czymś koniecznym. - Najnowsze badania pokazują, że przerwanie ciąży może być gorsze w skutkach dla kobiety, niż jej donoszenie. Naukowcy potwierdzili np., że ciąża nie wpływa niekorzystnie na rozwój nowotworów. A wiemy, że właśnie ten powód - zagrożenie życia matki - zezwala na prawne dokonanie aborcji - tłumaczył.
Kolejnym powodem, który zbiera największe żniwo w dziedzinie aborcji, jest zdiagnozowanie choroby dziecka podczas badań prenatalnych. Znam aktora z zespołem Downa, niepełnosprawnego ministranta i panią doktor z zespołem Turnera, która specjalizuje się w dziedzinie ginekologii. Są zespoły muzyczne składające się z osób niepełnosprawnych. Wykrycie wad genetycznych nie jest wystarczającym powodem do pozbawienia kogoś życia - przekonywał.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.