Niewielka wieś pod Bolesławcem przyjęła po wojnie mieszkańców chorwackiej Gumjery. Jej proboszczem był zamordowany w 1943 r. przez serbskich czetników ks. Antoni Dujlović. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.
Bp Franjo Komarica, ordynariusz diecezji Banja Luka i przewodniczący Komisji Episkopatu Bośni i Hercegowiny, gości z kilkudniową wizytą w diecezji legnickiej. Odwiedził m.in. Bolesławiec i Ocice.
W Bolesławcu wziął udział w międzynarodowej konferencji poświęconej dziejom, współczesności i planom przyszłej współpracy bośniacko-polskiej. W Ocicach stanął w koncelebrze Mszy św. w intencji Polaków, byłych mieszkańców Jugosławii, którzy po wojnie osiedlili się na ziemi bolesławieckiej.
Ocice są miejscowością, w której po wojnie osiedliła się ludność bośniackiej Gumjery, wsi, w której pasterzował ks. Antoni Dujlović, zamordowany przez serbskich czetników w 1943 r.
W dwudziestoleciu międzywojennym Gumjera była zasiedlona przez Polaków, którzy wyemigrowali na pocz. XX w., głównie z Małopolski. Po wojnie ludność tej i innych miejscowości, w których przeważał klimat polski, wyjechała na Ziemie Zachodnie powojennej Polski. Prawie wszyscy osiedlili się w Bolesławcu i okolicznych wsiach.
Ocice są przykładem przesiedlenia całej wsi, w tym przypadku Gumjery. Razem z jej mieszkańcami na Dolny Śląsk przywędrowała pamięć o ofierze ks. Dujlovićia. Właśnie o proboszczu z Gumjery mówił podczas wizyty w Ocicach bp. Komarica. - Proszę was, abyście mocniej niż zwykle modlili się w intencji rychłej beatyfikacji waszego proboszcza. Ja osobiście modlę się o to każdego dnia - mówił w Ocicach bośniacki hierarcha.
Dodał, że na 31 lipca planowane jest odsłonięcie krzyża zbudowanego na fundamentach kościoła parafialnego w Gumjerze. Ordynariusz Banja Luki już teraz zapraszał wiernych naszej diecezji do odwiedzin tego miejsca. Dodał, że wspólne kontakty mogą się zintensyfikować po ogłoszeniu ks. Dujlovićia błogosławionym.
- Przygotujcie się wtedy na to, że Ocice staną się miejscem pielgrzymek wiernych z całych Bałkan - powiedział bp Komarica. Język bałkański jest wciąż żywy wśród mieszkańców Ocic, którzy - korzystając z każdej okazji - swobodnie rozmawiali z bośniackim hierarchą. Jedna z mieszkanek tej podbolesławieckiej miejscowości jest bliską krewną Željko Komšića, obecnego prezydenta Bośni i Hercegowiny.
Mszy św. w Ocicach przewodniczył ks. Stanisław Dombaj, urodzony w Bolesławcu z matki Polki i ojca Bośniaka, obecnie posługujący w podwrocławskiej parafii Głoska. Obok bp. Komaricy do koncelebry stanęli proboszcz w Ocicach ks. Andrzej Kulicki oraz ks. Zlatko Malić, sekretarz ordynariusza Banja Luki. Jutro ostatni dzień pobytu bp. Komaricy w Polsce. Na godz. 12 w Bolesławcu zaplanowano Mszę św. z jego udziałem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.