W Krakowie wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego. W uroczystości wzięła udział premier RP Ewa Kopacz.
- Już dziś w Europie nie mamy się czego wstydzić, bo mamy infrastrukturę medyczną na wysokim poziomie, jednak już niebawem w Krakowie powstanie jeszcze nowocześniejszy szpital. Zapewni on maksymalnie profesjonalną opiekę nie tylko mieszkańcom Krakowa, ale i całej Małopolski, a pewnie również i całej Polski. Wierzę, że władze uniwersytetu, które tak bardzo zabiegały o jego budowę, zrobią wszystko, by inwestycja była zakończona w terminie - mówiła premier Kopacz, dodając, że Szpital Uniwersytecki, który swoją nową siedzibę będzie miał w Prokocimiu, tuż obok Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, będzie inwestycją na miarę XXI wieku i na poziomie porównywalnym ze szpitalami, jakie otwierane są obecnie w Hiszpanii czy Francji. Na pewno też będzie największą inwestycją szpitalną w Polsce, a jedną z większych w Europie.
- Do zakończenia budowy doprowadzą pieniądze pochodzące z budżetu państwa (800 mln zł) w połączeniu z pieniędzmi unijnymi (400 mln zł) - wyjaśniła premier Kopacz.
Na terenie o powierzchni 15,28 ha, u zbiegu ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego, powstanie więc szpital składający się z kilku modułów: łóżkowego, operacyjnego, diagnostyczno-zabiegowego, dydaktycznego, poradni specjalistycznych oraz szpitalnego oddziału ratunkowego. Zostaną one wybudowane w 10 segmentach na powierzchni prawie 109 tys. mkw. W szpitalu znajdzie się 925 łóżek, 24 sale operacyjne, 28 poradni klinicznych oraz zaplecze dydaktyczne z salą wykładową na 250 osób, 2 salami 50-osobowymi i salami seminaryjnymi na poszczególnych oddziałach szpitalnych.
Do Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego (NSSU) zostanie przeniesiona większość klinik Szpitala Uniwersyteckiego znajdujących się obecnie w budynkach przy ul. Kopernika i Śniadeckich. W obecnej lokalizacji, w centrum miasta, pozostaną jedynie oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologii, psychiatria i geriatria.
Wmurowanie kamienia węgielnego kończy trwające wiele lat starania władz UJ o rozpoczęcie tej niezbędnej dla Krakowa budowy. Przez długi czas była ona m.in. blokowana przez ekologów, którzy sprzeciwiali się wycince rosnących w Prokocimiu drzew.
- Nie będzie w tym cienia przesady, jeśli powiem, że jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia - nie kryje radości prof. dr hab. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.
Warto dodać, że efektem budowy będzie też powstanie nowoczesnego akademickiego Kampusu Medycznego. Na jego terenie znajdą się działający już Zespół Domów Studenckich (będący obecnie w generalnym remoncie), modernizowany od dłuższego czasu Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wydział Farmaceutyczny CM UJ oraz supernowoczesne Międzywydziałowe Centrum Symulacji Medycznej (Centrum Innowacyjnego Nauczania Medycyny).
Na zakończenie uroczystości wmurowany kamień węgielny pobłogosławił kard. Stanisław Dziwisz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.