Prezydent as-Sisi prowadzi zdecydowaną walkę z islamistami. To pierwszy taki wyrok w historii.
Zaatakowano wówczas Kościół Najświętszej Maryi Panny oraz 60 innych instytucji, sklepów i domów należących do chrześcijan. Te napady miały miejsce w Kerdasie, na przedmieściach Kairu, nocą 14 sierpnia 2013 r. po obaleniu przez gen. Abd al-Fattaha as-Sisiego prezydenta Muhammada Mursiego, który był związany z islamistami z organizacji Braci Muzułmańskich.
„Jest to pierwszy przypadek, kiedy w Egipcie wydano wyroki za zniszczenie chrześcijańskiej świątyni – stwierdził rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie. – Oznacza to, że nowe władze, w odróżnieniu od niedawnej przeszłości, nie traktują chrześcijan jako obywateli drugiej kategorii” – powiedział ks. Rafic Greiche.
Sędzia Mohammed Nagi Shehata, który wydał te wyroki, skazał już wcześniej na śmierć 183 uczestników tych samych demonstracji, odpowiedzialnych za zamordowanie 13 policjantów. Te surowe wyroki odzwierciedlają politykę nowego prezydenta as-Sisiego, który prowadzi zdecydowaną walkę z islamistami, broni mniejszości religijnych i postuluje reformę islamu, tak by wykluczyć z niego nietolerancję i agresję wobec wyznawców innych religii.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.