...udzielanie się, dialog, a nie izolowanie się. Podkreślał w czasie Mszy w Domu Świętej Marty papież Franciszek.
Ojciec Święty zaznaczył, że istnieją dwa kryteria pozwalające nam odróżnić prawdziwą miłość. Pierwsze z nich, to fakt, że miłość bardziej przejawia się w czynach niż w słowach. Nie jest miłością z telenoweli, fantazją, historią pobudzającą jedynie rytm naszego serca. Miłość przejawia się w konkretnych faktach. Dlatego Pan Jezus ostrzegał: „Nie każdy, który Mi mówi: «Panie, Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie”(Mt 7,21).
„Innymi słowy, prawdziwa miłość jest konkretna, przejawia się w dziełach, jest miłością stałą. Nie jest zwykłym entuzjazmem. Często jest też miłością bolesną: pomyślmy o miłości Jezusa niosącego krzyż. Dziełami miłości jest i to, czego Jezus uczy nas we fragmencie z 25 rozdziału św. Mateusza. Ten kto miłuje wypełnia te czyny, będące jakby protokołem osądu: byłem głodny, a daliście mi jeść, i tak dalej. Konkretność. Także Błogosławieństwa, będące planem duszpasterskim Jezusa, są konkretne” - wskazał Franciszek.
Papież przypomniał, że jedną z pierwszych herezji chrześcijaństwa był gnostycyzm, mówiący o Bogu dalekim, gdzie brakowało konkretności. Natomiast miłość Ojca była konkretna - posłał swego Syna, aby nas zbawić, Słowo stało się ciałem.
Ojciec Święty zaznaczył, że drugim kryterium miłości jest to, że się udziela, nie zamyka się w sobie, daje siebie i otrzymuje. Jest to ta komunikacja, jaka istnieje między Ojcem i Synem, w Duchu Świętym. „Nie ma miłości bez komunikowania się, nie ma miłości odizolowanej”- podkreślił Franciszek. Dodał, że także mnisi i mniszki klauzurowe żyją tym wymiarem udzielania się, komunikowania miłości, dialogu z Bogiem i ludźmi, a nie w jakiejś formie duchowego egoizmu.
Franciszek podkreślił, że z takim pojmowaniem miłości wiąże się radość. Pan Jezus mówi wszak uczniom: „To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna”. Chociaż z radością tą niekiedy związany jest krzyż, to jednak nikt nie może jej nam odebrać.
Papież zakończył swoją homilię modlitwą: aby Pan „dał nam łaskę radości, tej radości, której świat nie może nam dać”.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.