Z sondażowych wyników wyborów prezydenckich wynika, że 24 maja odbędzie się druga tura głosowania; oznacza to dwa tygodnie kampanii wyborczej, podczas której o głosy wyborców będą walczyć Andrzej Duda i Bronisław Komorowski.
Sondażowe wyniki wyborów Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News wskazują, że żaden z 11 kandydatów startujących w niedzielnych wyborach nie zdobył ponad połowy ważnie oddanych głosów. Największe poparcie otrzymał kandydat PiS Andrzej Duda, za nim uplasował się ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski. Jeśli oficjalne wyniki ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą potwierdzą trafność badania sondażowego, 24 maja wyborcy jeszcze raz pójdą do urn wyborczych; będą wybierać spośród dwóch kandydatów.
Kandydaci będą mieli blisko dwa tygodnie na przekonanie do siebie wyborców. Kampania wyborcza zakończy się o północy z 22 na 23 maja (noc z piątku na sobotę). Druga tura wyborów prezydenckich jest rozstrzygająca; zwycięża ten kandydat, który otrzyma więcej głosów.
Po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów w Dzienniku Ustaw będą jeszcze trzy dni na składanie protestów wyborczych. Sąd Najwyższy ma 30 dni - liczonych od ogłoszenia wyników wyborów - na rozpoznanie tych protestów i rozstrzygnięcie, czy wybory prezydenta były ważne. Jeśli wybory prezydenta będą ważne, prezydent elekt zostanie zaprzysiężony w dniu, kiedy kończy się pięcioletnia kadencja ustępującego prezydenta, czyli 6 sierpnia. Jeśli SN rozstrzygnie, że wybory są nieważne, marszałek Sejmu ma pięć dni - liczonych od ogłoszenia uchwały SN - na zarządzenie nowych wyborów.
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że także podczas drugiej tury wyborów głos można oddać za pośrednictwem poczty. Wyborcy, którzy zgłosili taką chęć przed pierwszą turą wyborów, nie muszą składać w tej sprawie dodatkowego wniosku. Ci, którzy na oddanie głosu korespondencyjnie decydują się dopiero przed drugą turą wyborów, wniosek w tej sprawie muszą złożyć do czwartku, 14 maja w urzędzie gminy - tam, gdzie są ujęci w spisie wyborców.
Podobnie w przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą - wniosek przed pierwszą turą wyborów, dotyczy także ponownego głosowania. Osoba, który chce oddać głos za pośrednictwem poczty tylko w drugiej turze - taki zamiar powinna zgłosić odpowiedniemu konsulowi do czwartku, 14 maja m.in. za pomocą aplikacji na stronie internetowej MSZ: ewybory.msz.gov.pl
Obowiązywać będzie także zgłoszenie głosowania za granicą w lokalu wyborczym. Ci, którzy nie zgłosili się do właściwego konsula przed pierwszą turą wyborów, mają czas, by to zrobić do 21 maja np. przez aplikację MSZ: ewybory.msz.gov.pl
Zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą, będzie można otrzymać do piątku 22 maja w urzędzie gminy, gdzie jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Wyborcy, którzy o zaświadczenie wystąpili przed pierwszą turą, otrzymali także zaświadczenie na drugą turę wyborów.
Osoby, które dopisały się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywają czasowo (czyli innym niż miejsce zameldowania lub osoby bez meldunku) będą ujęte w tym spisie także podczas drugiej tury.
Przez pełnomocnika w drugiej turze zagłosują wyborcy niepełnosprawni i ci, którzy ukończyli 75. rok życia, jeśli złożyli w tej sprawie wniosek do 4 maja - wynika z informacji na stronie internetowej PKW. Pełnomocnictwo można cofnąć do 22 maja - oświadczenie w tej sprawie trzeba złożyć wójtowi (burmistrzowi lub prezydentowi miasta) albo doręczyć je właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania. Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, jeżeli wcześniej nie oddał głosu pełnomocnik. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.
Także podczas drugiej tury wyborów TVP1, TVN24, TVP Info oraz Polsat News po zakończeniu ciszy wyborczej, o godz. 21 w niedzielę 24 maja podadzą sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Badanie exit poll, czyli oparte na deklaracjach wyborców po wyjściu z lokali wyborczych, przeprowadzi firma badawcza Ipsos.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.