„Obojętność i totalne milczenie wobec ataków na kościoły i społeczność chrześcijańskie ustąpiły miejsca rzeczywistemu zaniepokojeniu”.
Tak zmianę postawy indyjskich władz opisał ordynariusz Faridabadu abp Kuriakose Bharanikulangara. Rok temu, po dojściu do władzy opozycyjnej, uznawanej za nacjonalistyczną i związaną z radykalnymi hinduistami Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) nasiliły się ataki na chrześcijan. Dochodziło nawet do przymusowych nawróceń na hinduizm. Mimo skarg kościelnych zwierzchników władze nie podejmowały niezbędnych działań w obronie mniejszości religijnych. W ostatnim czasie rząd zmienił postawę i podjął działania, by poprawić swoje relacje ze wspólnotami chrześcijańskimi.
Między innymi ustanowiony został stały system komunikowania między rządem a Kościołem. Podczas ostatniego spotkania z katolickimi biskupami minister finansów i informacji Arun Jaitley zapewnił, że jego partia „nie aprobuje ataków na mniejszości religijne, nawoływania do nienawiści i przymusowych nawróceń”. Minister, który sam uczęszczał do katolickiej szkoły, przyrzekł wspierać chrześcijan i ich instytucje, choć zarazem przyznał, że rząd nie zawsze jest w stanie kontrolować wypowiedzi i działania wszystkich członków swojej partii.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.