Sąd Okręgowy w Budapeszcie skazał 8 osób za nielegalny obrót komórkami macierzystymi pozyskanymi z ciał dzieci poddanych aborcji.
Sąd Okręgowy w Budapeszcie skazał 8 osób za nielegalny obrót komórkami macierzystymi pozyskanymi z ciał dzieci poddanych aborcji oraz wykorzystywanie ich w celach zarobkowych podczas zabiegów chirurgii plastycznej. W zależności od skali zaangażowania w proceder, sąd wymierzył skazanym kary pozbawienia wolności lub wysokie kary grzywny. W uzasadnieniu orzeczenia sąd przychylił się do argumentów, które organizacja ADF International podniosła w opinii przekazanej sądowi w 2013 r.
W lipcu 2009 r. policja aresztowała dziewięć osób za wykorzystywanie ciał dzieci poddanych aborcji dla celów zarobkowych. Jak ujawniono w toku dochodzenia, w węgierskiej klinice Kaposvár specjalizującej się w chirurgii plastycznej, setki pacjentów zgadzały się na dokonanie zabiegu wstrzyknięcia komórek macierzystych uzyskiwanych z embrionów ludzkich - taka terapia kosztowała 25 tys. dolarów. Procedura stosowana w klinice nie została zaakceptowana przez Komitet Etyki przy węgierskiej Radzie Naukowej.
Sąd skazał oskarżonych na karę grzywny i więzienia w zależności od stopnia osobistego zaangażowania w przestępstwo. Jedyną spośród oskarżonych, która uniknęła skazania, była recepcjonistka, wobec której nie dowiedziono, że wiedziała o nielegalnej działalności prowadzonej w klinice.
"Każde dziecko zasługuje na to, by traktować je z godnością i szacunkiem, a nie jako produkt wykorzystywany dla celów komercyjnych” - stwierdził wicedyrektor ADF International, Roger Kiska. Komentując wyrok, prawnik podkreśla także, że "cywilizowane społeczeństwo ceni wartość życia ludzkiego i nie może sprowadzać dzieci do roli składnika dowolnej procedury kosmetycznej”.
Procedowany obecnie w polskim Sejmie rządowy projekt ustawy legalizującej procedurę in vitro, umożliwi legalne wykorzystywanie zarodków ludzkich do pozyskiwania z nich komórek macierzystych. W świetle art. 23 ust. 1 projektu rządowego wystarczy, że pracownik laboratorium uzna dziecko w stadium zarodkowym za niezdolne do prawidłowego rozwoju, by można było je dowolnie zużyć w jakimkolwiek celu. Jak widać na przykładzie wyroku węgierskiego sądu, jednym z obszarów komercyjnego zastosowania ciał tych dzieci jest przemysł kosmetyczny.
Jeśli rządowy projekt ustawy zostanie uchwalony, proceder, za który węgierskie sądy orzekają surowe kary, będzie w Polsce całkowicie legalny.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.