- A mama wie, że ksiądz ma trojaczki? – o. Mariusz Michalik zerknął na ks. Stanisława Budziaka, proboszcza bielskiej parafii św. Józefa. Do swoich nowych dzieci, w czasie spotkania na Złotych Łanach, przyznało się kilkadziesiąt rodzin!
Przyjechali z całego województwa śląskiego – najliczniej z archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. z Piasku, Pszczyny, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Mikołowa, Bielska-Białej, Węgierskiej Górki, Żabnicy, Szczyrku, Andrychowa, Godziszki, Łodygowic i wielu innych miejscowości. Wszyscy oni podjęli się duchowej adopcji kleryków z dwóch diecezji na Sri Lance – w zachodniej części wyspy, w Chilaw oraz na wschodzie – w Batticaloa. Finansują ich naukę i formację.
Duchowi rodzice adopcyjni kleryków ze Sri Lanki spotkali się na Złotych Łanach, gdzie proboszczem jest ks. Stanisław Budziak, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. Ksiądz proboszcz razem z parafią finansuje naukę trzech kleryków. Wśród dobroczyńców powołań na Sri Lance jest także ks. Józef Walusiak, proboszcz w Janowicach, który również gościł na Złotych Łanach. Ma pod swoją opieką jednego kleryka (jak adoptować kleryka - czytaj na str. 2 TUTAJ).
Gościem specjalnym rodzin byli: biskup Joseph Ponniah, pasterz diecezji Batticaloa na wschodzie Sri Lanki, o. Mariusz Michalik z Misyjnego Towarzystwa św. Andrzeja Apostoła, który obecnie pełni obowiązki asystenta rektora do spraw organizacyjno-ekonomicznych w Niższym Seminarium Duchownym św. Pawła w Marawila na Sri Lance oraz dwaj lankijscy klerycy – Samil i Madu, którzy studiują we Włoszech, w Trieście.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Każdy z rodziców adopcyjnych dostał upominek z rąk bp. Ponniaha
Bp Ponniah bardzo chciał się spotkać z polskimi rodzinami, które finansują naukę 20 z 30 kleryków miejscowego seminarium. Na Złotych Łanach przewodniczył Mszy św., w czasie której wygłosił kazanie, tłumaczone przez o. Michalika, a na spotkaniu w domu katechetycznym każdej rodzinie podziękował osobiście, wręczając upominek – dekoracyjną makatkę wykonaną przez mieszkańców Sri Lanki.
Po trzech kataklizmach
Na Sri Lance katolicy stanowią 7 procent mieszkańców. Większość – 70 procent – to buddyści. Diecezja Batticaloa została utworzona 3 lipca 2012 roku. Tworzy ją 26 parafii, w którym mieszka 46 tys. katolików. Duszpasterzuje wśród nich 50 kapłanów. Katolicy stanowią 5 procent mieszkańców tej prowincji. Z diecezji obecnie 15 kleryków w krajowym wyższym seminarium w Kandy.
– W ciągu minionych 30 lat tereny naszej diecezji dotknęły aż trzy kataklizmy – tajfun w 1979 roku, ponad 30-letnia wojna domowa i tragiczne w skutkach tsunami z 2004 roku, w którym zginęło 5 tys. diecezjan. Po zakończeniu wojny i utworzeniu diecezji organizujemy życie miejscowego Kościoła od podstaw – mówił bp Ponniah.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.