Nasza Ojczyzna nie jest jeszcze krajem postchrześcijańskim, ale wiele wpływowych środowisk konsekwentnie dąży do dechrystianizacji Polski” – zauważają pedagodzy.
Swoiste przygotowanie do 1050. rocznicy chrztu Polski przeżywali na Jasnej Górze polscy nauczyciele i wychowawcy. „Nasza Ojczyzna nie jest jeszcze krajem postchrześcijańskim, ale wiele wpływowych środowisk konsekwentnie dąży do dechrystianizacji Polski” – zauważają pedagodzy. W specjalnym liście z 78. pielgrzymki apelują o odważne wypełnianie zadań wynikających także z sakramentu chrztu św.
W liście do nauczycieli uczestnicy pielgrzymki zauważają, że tendencje dechrystianizacyjne dostrzegane są również w szkole, mimo iż w ustawie oświatowej istnieje wyraźny zapis o respektowaniu chrześcijańskiego sytemu wartości, i pytają: „Czy jako nauczyciele i wychowawcy stojąc z boku, również nie przyczyniamy się do zanikania w społeczeństwie świadomości tysiącletniego dziedzictwa chrześcijańskiej Polski?”.
W homilii bp Edward Dajczak, który zakończył swą 15-letnią posługę delegata episkopatu ds. duszpasterstwa nauczycieli, przypomniał o znaczeniu „naszego zanurzenia w Chrystusie”: „Na mocy otrzymanego chrztu każdy członek ludu Bożego jest uczniem, misjonarzem, nauczycielem jeszcze bardziej. Idziemy na misje – to piękne powołanie”.
Ponad 5 tys. nauczycieli zawierzyło Maryi losy polskiej edukacji, prosząc o dar odpowiedzialności i roztropności dla wszystkich, którzy mają wpływ na jej kształt dla dobra naszej Ojczyzny.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.