Kilka tysięcy ludzi polskiej wsi modliło się w niedzielę w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Okazją do przyjazdu do Lichenia była doroczna Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej.
Pielgrzymka tradycyjnie miała charakter dwudniowy. W sobotę przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, gdzie odbyła się konferencja zatytułowana „25 lat samorządności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. W niedzielę natomiast, drugiego dnia, sołtysi uczestniczyli we Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przybyłych gości powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi. W homilii odniósł się do Ojczyzny, jako wartości w życiu każdego z nas. Mówił także o miłości do ziemi ojczystej. Nawiązując do zgromadzonych w świątyni ludzi polskiej wsi przypomniał, iż „dziś w Licheniu oddajemy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika i dziękujemy za trudną i ofiarną pracę na rzecz wszystkich Polaków”. W dalszej części homilii powiedział, iż w czasach, w których przyszło nam żyć, stajemy wobec nowych wyzwań. – „Potrzeba na nowo sprawiedliwości społecznej ponad podziałami” – powiedział. I dodał: „Kochajmy naszą Ojczyznę i bądźmy zawsze w służbie dla innych” – zakończył kapłan.
We Mszy św. uczestniczyli samorządowcy na czele z senatorem Ireneuszem Niewiarowskim, prezesem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Piotrem Florkiem, wojewodą wielkopolskim.
Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnili: Dziecięcy Zespół Regionalny "Zbójnik" działający przy Zespole Szkół w Skawicy oraz Zespół Regionalny "Juzyna" działający przy Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi (województwo małopolskie).
Po Mszy św. obecni na liturgii wierni oraz poczty sztandarowe, udali się pod pomnik śp. bpa Romana Andrzejewskiego, Krajowego Duszpasterza Rolników w latach 1988-2001. Tam, po odmówieniu dziesiątka różańca w Jego intencji, złożono kwiaty (we wtorek, 7 lipca, przypada bowiem 12 rocznica śmierci byłego Duszpasterza Rolników).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.