Reklama

Ta encyklika nie jest "zielona", ale społeczna

Papież Franciszek powiedział we wtorek burmistrzom wielkich metropolii świata, zebranym w Watykanie, że konieczne jest uświadomienie sobie problemu zniszczenia planety, które "sami kontynuujemy". Apelował o krzewienie "świadomości ekologicznej".

Reklama

"Dlaczego apeluję o to do burmistrzów?" - zapytał Franciszek. Następnie wyjaśnił uczestnikom narady w Papieskiej Akademii Nauk: "Dlatego, że świadomość konieczności obrony środowiska pociąga za sobą pracę, której punkt wyjścia znajduje się na peryferiach i zmierza ku centrum, ku sumieniu ludzkości".

"Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej może wygłosić piękne przemówienie na forum ONZ, ale jeśli apel nie pochodzi od was, z wielkich i małych miast, zmiany nie mogą się rozpocząć" - dodał papież.

Franciszek wspomniał o takich zjawiskach jak globalne ocieplenie i pustynnienie, mających wpływ na życie w wielkich miastach, na tworzenie się slumsów i dzielnic biedy na ich obrzeżach. To tam, podkreślił, ludzie cierpią także z powodu braku troski o środowisko. Potępił dominujący jego zdaniem na świecie "bałwochwalczy kult technokracji".

Franciszek stwierdził, że w kwestii ochrony środowiska ma nadzieję na to, że rozwiązania przyniesie już najbliższy szczyt klimatyczny w Paryżu. Jego zdaniem wspólnota międzynarodowa musi zająć tam "zdecydowane stanowisko".

Rozpoczęte we wtorek dwudniowe obrady burmistrzów, po raz pierwszy zaproszonych na takie spotkanie za Spiżową Bramą, zorganizowano z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk oraz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Tematem dyskusji są zmiany klimatyczne i tzw. nowe niewolnictwo, jak określa się zjawisko marginalizowania i wykluczania najbiedniejszych.

Mer Paryża Anne Hidalgo zauważyła: "Nowoczesne niewolnictwo i katastrofy klimatyczne to kwestie pierwszoplanowe i krzyżujące się w naszych metropoliach".

Poruszane sprawy, zauważa się, to dwa centralne tematy pontyfikatu papieża Franciszka, mocno zaznaczone przez niego w niedawno opublikowanej encyklice "Laudato si'". Papież stwierdził w czasie spotkania, że jego często przywoływany dokument nie jest "encykliką zieloną", ale społeczną, gdyż poruszył w niej kwestie związku między losem ludzkości, zwłaszcza najbiedniejszych, a stanem środowiska. Kwestie te, oświadczył, są nierozerwalne.

Na obrady przybyli do Watykanu między innymi burmistrz Rzymu Ignazio Marino, Nowego Jorku - Bill de Blasio, Madrytu - Manuela Carmena, Rio de Janeiro - Eduardo da Costa Paes, São Paulo - Fernando Haddad, San Francisco - Edwin Lee, Sztokholmu - Karin Wanngard, Johannesburga - Mpho Parks Tau, Seattle - Ed Murray, Oslo - Suan Berger Rosland.

W naradzie w Papieskiej Akademii Nauk uczestniczyli przedstawiciele władz Warszawy i Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »

Reklama