Prowadzimy rozmowy z poważnym partnerem z sektora motoryzacyjnego; chodzi o inwestycję rzędu 1,7 mld funtów, która mogłaby być zlokalizowana w Polsce - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Minister był pytany przez dziennikarzy o inwestycje indyjskiego koncernu TATA. W maju br. media podawały, że Polska znalazła się na krótkiej liście lokalizacji fabryki firmy Jaguar Land Rover, wywodzącej się z W. Brytanii, a obecnie należącej do indyjskiego producenta aut Tata Motors. Źródła zbliżone do Jaguar Land Rover dodały, że Jaguar Land Rover finalizuje plany budowy nowej fabryki, a na krótkiej liście były cztery kraje: Polska, Słowacja, Czechy i Węgry. W czwartek indyjska gazeta ekonomiczna "Economic Times of India" podała, że w wyścigu o nową fabrykę Polska pokonała Słowację.
Piechociński nie potwierdził tej informacji, nie chciał też powiedzieć, o jakiego inwestora chodzi. "Prowadzimy rozmowy z poważnym partnerem z sektora motoryzacyjnego, chodzi o inwestycję wartą 1,7 mln funtów, budowę fabryki samochodów kategorii premium. W doniesieniach medialnych jest dużo PR i prób zmuszenia nas do tego, byśmy się licytowali z innymi krajami" - mówił Piechociński.
Wicepremier dodał, że chodzi o inwestycję, która może być zlokalizowana na obszarze nie mniejszym niż 450 ha i w której docelowo może naleźć pracę ponad 5 tys. osób.
Media dolnośląskie w ostatnim czasie podawały, że inwestycja koncernu TATA mogłaby powstać w Jaworze. Powstaje tam Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej, która będzie obejmować ponad 460 ha. To jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce, który będzie zlokalizowany tuż obok budowanej trasy ekspresowej S3. Obszar inwestycyjny będzie funkcjonował jako podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W poniedziałek wicepremier ma m.in. odwiedzić zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych firmy ILPEA w Chełstówku (Dolnośląskie), który został częściowo zniszczony w pożarze 20 lipca. Zakład tej firmy znajduje się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park".
Z kolei we wtorek przed posiedzeniem rządu Piechociński ma odwiedzić zakłady brytyjskiej firmy GKN Driveline, która w Oleśnicy produkuje podzespoły dla branży samochodowej. Później wicepremier weźmie udział w wyjazdowym posiedzeniu rządu we Wrocławiu.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.