35 lat po śmierci kard. Wyszyńskiego ukażą się drukiem jego osobiste notatki prowadzone od chwili niewyjaśnionej śmierci kard. Augusta Hlonda. To kilkadziesiąt tomów rękopisów, które Prymas Tysiąclecia nazwał "Pro memoria".
Prowadził on je przez cały czas swej prymasowskiej posługi. Pierwszy zapis tego zbioru pochodzi z 22 października 1948 r., a więc z dnia niewyjaśnionej właściwie do dzisiaj nagłej śmierci kard. Augusta Hlonda; ostatni zaś z 12 maja 1981 r., dnia 35. rocznicy konsekracji biskupiej, na 16 dni przed śmiercią ich autora. Z tego, prawie 33-letniego okresu, zachowało się kilkadziesiąt tomów rękopisów. Spośród nich światło dzienne ujrzały jedynie notatki pochodzące z 3-letniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego w latach 1953-1956, wydane pod tytułem "Zapiski więzienne".
Zapiski Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego "Pro memoria" ukażą się po 35 latach od jego śmierci. Gwarantuje to zawarta 27 lipca w Warszawie umowa wielu instytucji. Podpisali ją prezes Łukasz Kamiński w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej, kardynał Kazimierz Nycz w imieniu archidiecezji warszawskiej, arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski w mieniu archidiecezji gnieźnieńskiej, ksiądz profesor dr hab. Stanisław Dziekoński jako rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stanisława Grochowska – odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Celem porozumienia jest opracowanie i publikacja w formie wielotomowego wydawnictwa „Pro memoria” zapisków Prymasa Tysiąclecia.
Metropolita warszawski po raz pierwszy publicznie powiedział o tym, że jest blisko podjęcia decyzji, aby wydać zapiski kard. Wyszyńskiego z krytycznym opracowaniem historyków w maju 2014 r. – Chodzi o to, aby badacze jego dziedzictwa mogli pracować na pełnym materiale źródłowym. Jesteśmy to winni Polsce – tłumaczył. Dodał, że doradzało mu to kilku polskich biskupów i historyków. Minęła klauzula 30 lat, więc można to zrealizować.
Obowiązki lidera realizacji wydania zapisków prymasa Wyszyńskiego wzięła na siebie archidiecezja warszawska, a będzie je realizować za pośrednictwem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Głównym zadaniem IPN w realizacji porozumienia ma być dokonanie kwerend w materiale znajdującym się w archiwum Instytutu. IPN zobowiązał się także do innych działań technicznych, organizacyjnych i edytorskich. Warunkiem realizacji zobowiązań IPN jest zapewnienie odpowiednich środków w przyszłorocznej ustawie budżetowej.
Do realizacji przedsięwzięcia powołana została Rada Programowa, w której skład weszli m.in. prof. Antoni Dudek, ks. prof. Krzysztof Pawlina, bp dr Marek Solarczyk i prof. Jan Żaryn. Rada przygotuje założenia formalne i merytoryczne. Zdecyduje też, które fragmenty notatek, głównie ze względu na dobro żyjących jeszcze osób, o których pisał Prymas Tysiąclecia, opuścić. W składzie zespołu redakcyjnego notatek znaleźli się: dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa Czaczkowska, ks. dr Andrzej Gałka i Anna Rastawicka. Do redakcji każdego tomu będą jednak potrzebne dodatkowe osoby. Zapiski ukażą się również w internecie, dwa lata po publikacji tomów w wersji drukowanej.
Zapiski mają ukazać w nakładzie nie mniejszym niż 2500 i nie większym niż 5000 egzemplarzy. Umowa zakłada również publikację poszczególnych tomów wydawnictwa w internecie, ale nie wcześniej niż dwa lata od wydania poszczególnych tomów w wersji papierowej.
O planach wydawniczych, dotyczących zapisków "Pro Memoria" poinformowali w specjalnym komunikacie rzecznicy IPN i Archidiecezji Warszawskiej: Andrzej Arseniuk i ks. Przemysław Śliwiński.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.