Zobacz Tatry z nowej wieży na Szyndzielni

Przy odpowiedniej pogodzie można stąd zobaczyć Tatry, Babią Górę i Pilsko, a także szeroką panoramę Beskidu Małego. Jak na dłoni widać Bielsko-Białą i cały powiat. "ZIAD Tower", wieża widokowa na Szyndzielni, dziś została otwarta dla wszystkich!

- Trafiliśmy tu dziś zupełnie przez przypadek. Jesteśmy tu po raz pierwszy, bardzo chcieliśmy wyjechać kolejką na Szyndzielnię, a tu załapaliśmy się na dodatkową atrakcję! - cieszą się Małgorzata, Tomasz i Sebastian Pawelczykowie z Przasnysza. - Cudowny widok, naprawdę robi wrażenie! - nie kryje zachwytu pani Małgorzata.

- A my przyjechaliśmy do Bielska, do rodziny, z Jeleniej Góry. Wybraliśmy się góry, na Szyndzielnię, i idziemy dalej na Klimczok i w stronę Szczyrku. Kiedy zobaczyliśmy, że coś się tu dzieje, przyszliśmy. Wspaniały widok! Na pewno przekażemy dalej, ze warto się tu wybrać. Pooglądaliśmy już wcześniej mapę, więc orientujemy się, co stąd można zobaczyć - dodają Tadeusz, Elżbieta i Marzena Małeccy.

Z wieży rozlega się imponujący widok na okolice Bielska-Białej   Urszula Rogólska /Foto Gość Z wieży rozlega się imponujący widok na okolice Bielska-Białej
Rodziny Pawelczyków i Małeckich były jednymi z pierwszych gości, którzy 14 sierpnia wspięli się na szczyt wieży widokowej, roboczo nazwanej "ZIAD Tower" - nowej atrakcji turystycznej Bielska-Białej, która stanęła na Szyndzielni, tuż obok górnej stacji kolejki. Dziś udostępniono ją wszystkim chętnym.

W uroczystości otwarcia wieży uczestniczyły władze Bielska-Białej z prezydentem Jackiem Krywultem, a także m.in. wykonawcy obiektu.

Na szczyt 18-metrowej konstrukcji stalowej, która waży 30 ton, prowadzi 120 stopni. Jednorazowo na platformie może przebywać 30 osób, których przepływ reguluje elektroniczny system biletowy. Stalowa, antypoślizgowa konstrukcja pomieści jednorazowo 30 osób   Urszula Rogólska /Foto Gość Stalowa, antypoślizgowa konstrukcja pomieści jednorazowo 30 osób

Konstrukcję wykonała firma "Mostostal" Zabrze.

Z platformy rozpościera się imponujący widok na Bielsko-Białą i Beskidy. Szczegóły można obserwować także przez zainstalowaną lunetę z 25-krotnym powiększeniem. Przy budowie wieży, a zwłaszcza planowaniu wysokości platformy widokowej, wykorzystano drony, by widoczna z niej panorama była jak najbardziej atrakcyjna dla odwiedzających.

- Chcemy zachęcić mieszkańców Bielska-Białej i okolic oraz turystów do jeszcze częstszego odwiedzania tego miejsca - mówił podczas uroczystości Janusz Kisiel, prezes ZIAD. - Chcemy, aby atrakcyjna architektonicznie wieża, jak również miejsce, z którego widać naprawdę niesamowite rzeczy, stały się popularnym miejscem.

Tadeusz, Elżbieta i Marzena Małeccy z Jeleniej Góry przypadkiem trafili na otwarcie wieży i... zachwycili się widokiem   Urszula Rogólska /Foto Gość Tadeusz, Elżbieta i Marzena Małeccy z Jeleniej Góry przypadkiem trafili na otwarcie wieży i... zachwycili się widokiem
Prezes dodał, że taki obiekt dosłownie i w przenośni "zachęca ludzi do mierzenia wysoko i patrzenia daleko, z dużą perspektywą".

Z kolei prezydent Jacek Krywult dodał, że wieża to początek uatrakcyjnienia Szyndzielni dla mieszkańców i turystów. - Za rok o tej porze uda się nam wyjechać inną kolejką na Szyndzielnię - zapowiedział prezydent, podkreślając, iż obecna, wysłużona już kolejka zostanie kompleksowo zmodernizowana. Najbardziej widoczną zmianą będą nowoczesne wagoniki, dostosowane także dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wstęp na wieżę kosztuje 3 zł (bilet normalny) i 2 zł (ulgowy). Bilety można kupić w kasie kolejki.

Konstrukcja ZIAD Tower mierzy 18 metrów wysokości   Urszula Rogólska /Foto Gość Konstrukcja ZIAD Tower mierzy 18 metrów wysokości

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Czwartek
dzień
1°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
wiecej »