29 czerwca - święto Benedykta XVI

Papież wręczy 29 czerwca paliusze nowym metropolitom. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła zamknie Rok św. Pawła. Będzie to także dzień jedności z Benedyktem XVI.

W najbliższy poniedziałek, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tradycyjnie w tym dniu Papież wręczy paliusze nowym metropolitom, w ich gronie znajdzie się abp Andrzej Dzięga, mianowany metropolitą szczecińsko-kamieńskim w lutym br. Paliusz z rąk Benedykta XVI odbierze także abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Liturgia w Bazylice św. Piotra rozpocznie się o godz. 9.30. W tym dniu zakończą się obchody 2000. rocznicy narodzenia Apostoła Narodów. W miejscach szczególnie związanych z jego życiem zamknięciu Roku św. Pawła przewodniczyć będą specjalni papiescy wysłannicy. Benedykt XVI mianował nimi siedmiu kardynałów. Jak informuje Radio Watykańskie, do Ziemi Świętej uda się kard. Walter Kasper, odpowiedzialny w Kurii Rzymskiej za ekumenizm i za dialog z wyznawcami judaizmu, a do Turcji – gdzie urodził się św. Paweł – kard. Jean-Louis Tauran, zajmujący się sprawami dialogu międzyreligijnego. Hierarchowie udadzą się też na Maltę, na Cypr, do Grecji, Syrii i Libanu. Papież będzie przewodniczył I nieszporom uroczystości Świętych Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra za Murami w niedzielę, 28 czerwca o godz. 18.00. Od 2005 r. uroczystość Świętych Piotra i Pawła jest w Polsce Dniem Papieża Benedykta XVI. O godz. 16.30 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 3) Episkopat odprawi Mszę Świętą dziękczynną za kolejny rok pontyfikatu Ojca Świętego. Eucharystii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Do modlitwy i solidarności z Benedyktem XVI zachęcał ostatnio przewodniczący Episkopatu. Rozpoczynając zebranie plenarne biskupów, abp Józef Michalik wskazał, że kapłani w sposób szczególny powinni troszczyć się o jedność z Papieżem, który jest Pierwszym Kapłanem Kościoła. Wezwał, by dzień 29 czerwca, był okazją do wyrażenia solidarność z Następcą św. Piotra, zwłaszcza w kontekście nagonki antypapieskiej, jaka miała miejsce przy okazji pielgrzymek do Afryki i Ziemi Świętej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »