W Manaus, w sercu brazylijskiej Amazonii, odbywa się w dniach od 17 do 22 sierpnia zebranie komitetu założycielskiego Sieci Kościelnej Pan-Amazonii (REPAM).
Głównym celem tego spotkania jest konsolidacja struktury nowej sieci: głównego komitetu i przyszłych komitetów krajowych, do których weszliby przedstawiciele Kościoła ośmiu krajów obejmujących swym terytorium rozległą Amazonię. Według kard. Cláudia Hummesa, przewodniczącego komisji episkopatu brazylijskiego ds. Amazonii, obecnie trzeba przede wszystkim zainteresować biskupów tych krajów.
W pierwszym dniu uczestnicy dzielili się doświadczeniami odnośnie do posługi prowadzonej przez różne organizmy Kościoła w Amazonii. W trakcie tego zebrania podstawą do prowadzonych dyskusji są właśnie świadectwa ukazujące różnorodne zaangażowanie Kościoła w służbie tamtejszemu społeczeństwu, w obronie podstawowych praw człowieka, jak też troska o zachowanie środowiska naturalnego.
W środę 19 sierpnia odbyła się prezentacja encykliki Papieża Franciszka Laudato Si’, wydanej wspólnie przez Sieć Kościelną Pan-Amazonii (REPAM), Konferencję Krajową Biskupów Brazylii (CNBB) i archidiecezję Manaus. Przewodniczący komisji episkopatu ds. Amazonii kard. Hummes podkreśla ważność dokumentu papieskiego dla tego regionu i zwraca uwagę na potrzebę przybliżania jego treści wiernym, całemu połeczeństwu i poszczególnym rodzinom, aby każdy poczuł się moralnie odpowiedzialny za środowisko, w którym żyje.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.