Bractwo świętego Piusa X (lefebryści), mimo sprzeciwu Watykanu, wyświęciło w sobotę w seminarium w Zaitzkofen, południowe Niemcy, trzech nowych kapłanów: Polaka, Szweda i Szwajcara.
Udzielił ich bp Alfonso de Galarreta, jeden z czterech hierarchów, z których w styczniu br. ekskomunikę zdjął Benedykt XVI. Jednym z neoprezbiterów, obok Szwajcara i Szweda, jest Polak - Łukasz Szydłowski. Stolica Apostolska w opublikowanym przed dziesięciu dniami komunikacie przestrzegła, że święcenia te nadal należy uznać za nieprawomocne, ale bp Bernard Fellay w wypowiedzi dla dziennikarzy stwierdził, że jego zdaniem Watykan wprost nie zakazał przeprowadzenia święceń.
Dodał też, że wiąże nadzieje z mającymi się rozpocząć po wakacjach rozmowach w Watykanie. Jak zaznaczył, czuje się blisko nauczania Benedykta XVI w kwestiach dyscypliny, moralności i liturgii. Natomiast różnice dotyczą kwestii teologicznych.
Z kolei rektor seminarium Stefan Frey, wobec 1500 uczestników uroczystości, skrytykował "werbalne wykluczenie" członków bractwa przez "różnych niemieckich biskupów".
Założone w 1979 roku przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a bractwo św. Piusa X, dokonało w ciągu ostatnich tygodni kilku wyświęceń księży w Stanach Zjednoczonych i Francji, których Watykan nie zaakceptował. W komunikacie ogłoszonym 17 czerwca przez watykańskie Biuro Prasowe, Stolica Apostolska przypomniała treść listu Benedykta XVI do biskupów w sprawie lefebrystów z 10 marca br. Stwierdzono w nim m.in., że „dopóki Bractwo nie ma w Kościele statusu kanonicznego, także zrzeszeni w nim duchowni nie pełnią prawomocnie posługi w Kościele...". Papież zaznaczył ponadto, że "dopóki nie zostaną wyjaśnione sprawy dotyczące doktryny, Bractwo nie będzie miało jakiegokolwiek statusu kanonicznego w Kościele, a należący do niego duchowni (...) nie pełnią prawomocnie jakiejkolwiek posługi w Kościele”. Święcenia należy więc nadal uważać za nieprawomocne – stwierdza watykański komunikat.
Benedykt XVI cofnął w styczniu tego roku ekskomunikę wobec czterech biskupów konsekrowanych przez arcybiskupa Lefebvre'a w 1988 roku bez zgody papieża, ale w stosunkach między Stolicą Apostolską a lefebrystami nadal utrzymuje się napięcie. Lefebvre, który kwestionował niektóre decyzje Soboru Watykańskiego II, zmarł w roku 1991.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.