Reklama

Już 13 tys. chętnych na ŚDM 2016 we Wrocławiu

Reprezentanci 500-osobowej grupy z Paryża, uczestników przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, odwiedzili Wrocław.

Reklama

Goście omawiali szczegóły pobytu w stolicy Dolnego Śląska podczas dni w diecezjach, które poprzedzą przyjazd do Krakowa na główne wydarzenia z udziałem papieża Franciszka.

Przybysze  z Francji to przedstawiciele jednej z trzech grup ze stolicy tego kraju, deklarujących chęć spędzenia dni w diecezjach, czyli pięciu dni przed głównym spotkaniem w Krakowie, właśnie na Dolnym Śląsku. Paryskiemu rekonesansowi, mimo krótkiego pobytu we Wrocławiu, miasto bardzo się spodobało. Jak przyznają osoby z wrocławskiego sztabu ŚDM, Francuzi wyrazili zainteresowanie zwiedzaniem miasta z przewodnikami miejskimi. Wiedzieli również o tym, że Wrocław będzie w przyszłym roku Europejską Stolicą Kultury.

Do Światowych Dni Młodzieży pozostał niespełna rok. 13 tys. uczestników tego święta będzie chciało zatrzymać się na dłużej we Wrocławiu. Wśród 51 grup, które wybrały stolicę Dolnego Śląska jako miejsce na dni w diecezjach przeważają wspólnoty z Francji, których jest aż 9. Liczba uczestników w każdej z nich waha się od 500 do 800 osób. W sumie znad Sekwany do Wrocławia przyjedzie prawie 4000 młodych. Poza nimi odwiedzi nas młodzież z Niemiec, Hiszpanii, Kanady, Szwajcarii, Włoch, Węgier, a także takich krajów jak Kolumbia, Panama i Nowa Kaledonia.

Wrocław zawsze był miastem gościnnym, co potwierdził m.in. organizując dwukrotnie Europejskie Spotkanie Młodych Taize czy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny - mówi abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski zwraca uwagę, że kolejne grupy deklarujące swój przyjazd do stolicy Dolnego Śląska stanowią dla lokalnego Kościoła poważne wyzwanie. - Chcemy dobrze przygotować się do przyjęcia naszych gości, tak pod względem organizacyjnym, jak i od strony duchowej, by wyjeżdżając stąd mogli wspominać nie tylko wspaniałe zabytki i piękne miejsca, ale także nasze przywiązanie do Kościoła, niedzielnej Eucharystii oraz entuzjazm w świadczeniu o Jezusie - dodał hierarcha.

Międzynarodowe spotkania młodych z całego świata zostały zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II. Za datę ich ogłoszenia przyjmuje się rok 1985, gdy w Rzymie odbyło się wielkie spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, a papież napisał „List Apostolski do młodych całego świata”, ogłaszając ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Obecnie mają one dwie części: „Dni w diecezjach”, kiedy młodzież przebywa w parafiach na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania oraz „Wydarzenia Centralne”, kiedy wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce ŚDM.

Czas spędzany w diecezjach ma na celu poznanie lokalnego Kościoła, kultury i topografii regionu. Młodzi w tym czasie poza wspólną modlitwą, angażowaniem się w różne dzieła i projekty przygotowane przez gospodarzy, spotkają się ze swoimi rówieśnikami z danego kraju, zwiedzają okolicę. Nie brakuje w tym okresie wydarzeń kulturalnych i koncertów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama