- ŚDM są szansą na odnowę Kościoła i Polski. To się już dzieje - uważają organizatorzy ŚDM Kraków 2016. Podczas konferencji prasowej na temat przygotowań Kościoła w Polsce do ŚDM zaprezentowano także orędzie papieża Franciszka do młodych.
Treść papieskiego orędzia z okazji XXXI ŚDM w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przedstawił Piotr Żyłka, redaktor naczelny portalu Deon.pl. Pierwsza część papieskiego przesłania nakreśla właściwą perspektywę. Ojciec święty zaznacza w niej, że Światowe Dni Młodzieży będą częścią obchodzonego w tym czasie Roku Świętego Miłosierdzia, podczas którego mamy doświadczyć i praktykować miłosierdzie.
Druga część pokazuje miłosiernego Boga Ojca, który za darmo daje każdemu swoją łaskę i miłosierdzie, a także Chrystusa, w którym Boże miłosierdzie objawiło się najpełniej. - Ojciec święty zaprasza nas, byśmy weszli w osobiste doświadczenie Bożego miłosierdzia i dzielili się tym doświadczeniem z innymi - relacjonował P. Żyłka.
Redaktor portalu Deon.pl zwrócił uwagę, że ogromną wartością papieskiego przesłania jest konkretny program duchowy przygotowujący młodzież do ŚDM. - Zastanawialiśmy się w naszym Kościele, jak się przygotować. Tymczasem papież daje nam konkretną receptę: "7 x 2" - siedem pomysłów razy dwa na każdy miesiąc 2016 roku. To jest coś absolutnie fantastycznego! - mówił i przywołał fragment papieskiego orędzia.
"Zapraszam was do odkrycia uczynków miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszyć, chorych nawiedzać, umarłych grzebać. Nie zapominajmy również o uczynkach miłosiernych wobec duszy: grzesznych upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić, strapionych pocieszyć, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych” - pisze w orędziu papież Franciszek. I dodaje: "Jak widzicie, miłosierdzie nie jest postawą na pokaz, (...) jest sprawdzianem naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie”.
Ojciec święty zachęca, by w każdym miesiącu, poczynając od 2016 r., praktykować dwa uczynki miłosierdzia, jeden względem ciała, drugi względem duszy.
O przygotowaniach do ŚDM opowiedziała Dorota Abdelmula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM. - Do tej pory mówiło się, że ŚDM są szansą na odnowę Kościoła i Polski. To się dziś dzieje, w bardzo wielu diecezjach są podejmowane kapitalne działania - mówiła.
W przygotowania ŚDM, które odbędą się od 26 do 30 lipca włączyły się 44 diecezje. Według informacji organizatorów, do tej pory chęć udziału w ŚDM zgłosiło ponad 1620 grup ze 123 krajów - łącznie 364 tys. uczestników. Najwięcej pielgrzymów zarejestrowało się z Polski (150 tys.), na kolejnych miejscach znajdują się Włosi (48 tys.), Francuzi (24 tys.) i Niemcy (13 tys.). Wszystkie te kraje organizowały wcześniej ŚDM. - To świadectwo, że ta impreza trwale ożywia Kościół - zauważyła D. Abdelmula.
- Pielgrzymi przyjadą po to, aby poznawać Polskę, aby wspólnie się modlić oraz by przygotować się do wielkiego święta wiary, które odbędzie się w Krakowie - dodała organizatorka.
Spotkanie młodych będzie obsługiwane przez wolontariuszy. Do tej pory zgłosiło się 3700 kandydatów, jednak potrzeba znacznie więcej. Organizatorzy szacują, że nawet 25 tys. osób.
Dla pielgrzymów, którzy przyjadą na dni poprzedzające centralne wydarzenia w Krakowie (tzw. Dni w Diecezjach), diecezje przygotowały 278 tys. noclegów, z czego już ponad 100 tys. z nich zostało zarezerwowanych dla zgłoszonych pielgrzymów. - Parafie wykazały wiele otwartości i gotowości, w większości noclegi zapewniają rodziny i parafie - mówiła.
Przedstawicielka krakowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM wspomniała też o trwającej od kwietnia ubiegłego roku peregrynacji po całym kraju symboli ŚDM: krzyża Roku Odkupienia i kopii ikony "Salus Populi Romani”. Symbole te odwiedziły już 27 polskich diecezji (obecnie peregrynują po diecezji łowickiej). - W ten sposób ożywiają nie tylko młodych, ale i cały Kościół, a także społeczeństwo - zwróciła uwagę.
Z kolei o duchowych przygotowaniach młodzieży mówił ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Ostatni rok przygotowań do ŚDM rozpocznie się w grudniu, jego główną częścią będzie cykl spotkań pod hasłem "Deo profil". - Chcemy wyprofilować młodego człowieka - zaznaczył ks. Suchodolski.
Przez pierwsze cztery miesiące młodzież będzie poznawać cztery prawa życia duchowego. - W grudniu chcemy powiedzieć młodym, że Bóg ich miłuje i ma dla ich życia wspaniały plan. Wtedy też zacznie się Rok Miłosierdzia, więc ten plan Boży będzie pełen Bożego miłosierdzia. W styczniu powiemy o grzechu, który niestety jest obecny w życiu i skutkuje oddaleniem od Chrystusa, w lutym - o tym, że tylko w Jezusie są ratunek i odkupienie, nie w żadnych dopalaczach, używkach, ale w tej bezpośredniej relacji z Chrystusem. W marcu, kiedy będziemy przeżywać Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, chcemy, żeby młodzież dokonała wyboru Jezusa jako Pana i Zbawiciela, właśnie podczas liturgii Wigilii Paschalnej. We wszystkich polskich parafiach młodzież odnowi swoje przyrzeczenia chrzcielne. To także nawiązuje do rocznicy chrztu Polski - poinformował ks. Suchodolski. Zaznaczył, że cztery pierwsze miesiące programu są przede wszystkim adresowane do parafii, które potrzebują wsparcia i ożywienia.
Zdaniem sekretarza generalnego Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 r., podstawowym celem ŚDM jest "stworzenie przestrzeni dialogu młodych z Jezusem". - Robimy to wszystko po to, aby pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć Jezusa Chrystusa i osiągnąć życie wieczne. Logistyka jest szalenie ważna, bo wiemy, że łaska buduje na naturze wyspanej i najedzonej, dlatego dbamy także o jedzenie, zakwaterowanie i transport, ale wszystko po to, by stworzyć przestrzeń rozwoju łaski w życiu młodego człowieka - powiedział.
O przygotowaniach w swoich diecezjach opowiedzieli podczas konferencji prasowej wolontariusze z Poznania, Opola i Siedlec. Przygotowywanie ścieżki ewangelizacyjnej, przybliżenie kultury danego regionu, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, spotkania formacyjne, akcja "Poświęć kilometr”, która pomoże młodym z Boliwii i Czadu, a także z Syberii przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem - to tylko niektóre propozycje.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.