o nadziejach związanych z Synodem i potrzebie modlitwy o światło Ducha Świętego dla ojców synodalnych.
Synod. Nadzieje i obawy [ks. Tomasz Jaklewicz]
Papież Franciszek otworzy 4 października obrady XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie. Nadzieje z nim związane mieszają się z obawami. „Są powody do niepokoju. Tocząca się od roku debata doprowadziła do podziału i napięć między zwolennikami liberalizacji nauki Kościoła i tymi, którzy opowiadają się za wiernością tradycyjnemu nauczaniu. Ten przedłużający się spór nie służy ani „zdrowym” rodzinom, ani tym, które są w kryzysie, czy też osobom żyjącym w tzw. sytuacjach nieuregulowanych” - pisze ks. Tomasz Jaklewicz.
Ponad podziałami [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Przemówienie w Kongresie i w ONZ, udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin – to najważniejsze wydarzenia pielgrzymki papieża do USA. Franciszek upomniał się o rodzinę, ochronę środowiska, wykluczonych i wolność religijną” - podsumowuje najnowszy GN. Papież odwiedził dwa różniące się kraje. Kuba – kraj nędzy, niesprawiedliwości, łamania praw człowieka. I Stany Zjednoczone – świat wolny i bogaty, ale dla wielu symbol potęgi politycznej i ekonomicznej. W tej pielgrzymce Franciszek głosił tę samą Ewangelię ludziom zniewolonym politycznie i tym żyjącym w wolności.
Fałszywa baza danych [rozmowa z Jackiem Pulikowskim]
Jacek Pulikowski, audytor na synodzie o rodzinie opowiada GN o głównym problemie, który leży u podstaw rozwodów, zdrad, cudzołóstwa, aborcji. Jego zdaniem jest to nieuporządkowanie w sferze seksualnej. Jest to ciągle marginalizowany problem. Tymczasem ludziom wydaje się, że rozwód i znalezienie nowego partnera jest najlepszym rozwiązaniem.
Uchodźcy muszą nas szanować [rozmowa z abp. Markiem Jędraszewskim]
„Jest rzeczą niedopuszczalną, aby polityk deklarujący się jako katolik jednocześnie stwierdzał, że wchodząc do urzędu czy parlamentu, zawiesza swoje sumienie jak płaszcz na wieszaku”. O zaangażowaniu katolików świeckich w życie polityczne, problemach z przyjęciem uchodźców oraz oczekiwaniach przed synodem poświęconym rodzinie mówi w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim zastępca przewodniczącego konferencji episkopatu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.