Abp Hoser: Musimy przypomnieć prawdziwą definicję rodziny

Po dwóch dniach pracy w małych grupach Synod Biskupów o rodzinie obradował na sesji plenarnej.

Przedstawiano przede wszystkim relacje z dyskusji w grupach językowych nad drugą częścią Instrumentum laboris.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Henryk Hoser zwrócił uwagę na niektóre postulaty przedstawione przez ojców synodalnych. Chodzi tu na przykład o częstsze odniesienia biblijne w planowanym tekście końcowym czy o większą dyscyplinę pojęciową w używanej terminologii. Sugerowano również, by język dokumentu nie był zbyt trudny i przepełniony pojęciami teologicznymi, lecz taki, który będzie mógł zrozumieć przeciętny człowiek. Ponadto proponowano, by raz jeszcze przypomnieć prawdziwą i właściwą definicję rodziny.

„Domagano się, żeby przypomnieć, jaka  jest definicja rodziny, wobec faktu, że istnieją tzw. rodziny pochodne czy zastępcze albo niepełne. Dzisiaj wylicza się całą listę rodzin, w tym także homoseksualnych. Chodzi o to, żeby wrócić do podstawowej definicji rodziny, w jaką wierzymy i w której się realizujemy”.

Ordynariusz warszawsko-praski zwrócił także uwagę na te głosy ojców synodalnych, które wyrażają zbyt mocno spojrzenie na rodzinę i małżeństwo przez pryzmat Europy. Na innych kontynentach rodziny borykają się bowiem często z zupełnie innymi problemami, a Synod ma być głosem Kościoła powszechnego.

„Afrykańscy biskupi zwracają uwagę na terror narzucania antykoncepcji, aborcji i różnych obcych ideologii. Mówią, że to działa jak tłocznia; spłaszcza społeczeństwo tego rodzaju działanie, które jest narzucane silą, i to zwłaszcza siłą ekonomiczną. Chodzi o to, że subsydia na inne projekty rozwojowe są uzależnione od przyjęcia właśnie tej «dyktatury bioetycznej», jak można powiedzieć, dotyczącej biologii małżeństwa. Synod wchodzi w fazę bardzo interesującą dlatego, że następują te czynności porządkujące  i dochodzimy już coraz bardziej do pewnych konkluzji”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
12°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »